G7 liderləri süni intellektlə bağlı toplaşacaq
Yeddilik Qrupu (G7) ölkələrinin liderləri süni intellekt tərtibatçıları üçün təlimatları müzakirə etmək üçün 2023-cü ilin payızında onlayn görüşəcəklər.
Bunu Yaponiyanın baş naziri Fumio Kişida BMT-nin himayəsi altında Kiotoda davam edən İnternet İdarəçiliyi üzrə Beynəlxalq Forumunda deyib.
“Biz ilin sonuna kimi etibarlı süni intellektin tətbiqi üçün zəruri olan tövsiyələri formalaşdırmaq qərarına gəldik. Bu mövzuda G7 liderlərinin onlayn görüşü üçün plan hazırlayırıq. Görüş payızda baş tutacaq”, – deyə o bildirib.
Yaponiya hökumətinin başçısı qeyd edib ki, G7 çərçivəsində bu iş onun Xirosimada keçirilən sammitdə süni intellektin beynəlxalq tənzimlənməsinin müzakirəsinin zəruriliyi ilə bağlı verdiyi təklif əsasında həyata keçirilir.
Kişidanın sözlərinə görə, Yaponiya süni intellekt texnologiyalarına böyük diqqət yetirir.
O qeyd edib ki, oktyabrda hökumət süni intellektin inkişafını kiçik və orta biznesdə sürətləndirmək, eləcə də tibb sahəsində belə texnologiyaların tətbiqini təşviq etmək üçün vəsait ayıracaq.

Leaders of the Group of Seven (G7) countries will meet online in autumn 2023 to discuss guidelines for artificial intelligence developers.
This was said by the Prime Minister of Japan, Fumio Kishida, at the International Forum on Internet Governance in Kyoto under the auspices of the UN.
"We have decided to formulate the recommendations necessary for the implementation of reliable artificial intelligence by the end of the year. We are preparing a plan for an online meeting of G7 leaders on this topic. The meeting will take place in autumn," he said.
The head of the Japanese government noted that within the framework of the G7, this work is being carried out based on his proposal regarding the need to discuss the international regulation of artificial intelligence at the summit held in Hiroshima.
According to Kishida, Japan pays great attention to artificial intelligence technologies.
He noted that in October, the government will allocate funds to accelerate the development of artificial intelligence in small and medium-sized businesses, as well as to promote the application of such technologies in the field of medicine.