Gamepons Compass III Demo Day baş tutdu – 7 yerli oyun layihəsi təqdim olundu
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Gamepons tərəfindən həyata keçirilən Gamepons Compass III oyun inkubasiya proqramının Demo Day tədbiri uğurla baş tutub. Tədbir zamanı proqramın üçüncü axınında iştirak edən komandalar inkubasiya dövrü ərzində hazırladıqları oyun layihələrini təqdim ediblər.
Gamepons Compass III proqramı Gamepons və IGDA Azerbaijan tərəfindən hazırlanmış inkubasiya modeli əsasında icra olunub. Proqram müddətində iştirakçı komandalar mentor dəstəyi, strukturlaşdırılmış inkişaf prosesi, ixtisaslaşmış kitabxanaya çıxış və müxtəlif oyun inkişaf resursları vasitəsilə layihələrini daha da təkmilləşdiriblər.
İnkubasiya prosesi çərçivəsində studiyalara Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Yaradıcı Mərkəz tərəfindən iş məkanı və texniki avadanlıq dəstəyi göstərilib. Bu imkanlar komandaların layihələr üzərində daha sistemli və davamlı işləməsinə şərait yaradıb.
Demo Day tədbiri çərçivəsində 7 yerli indie oyun studiyası öz oyun layihələrini təqdim edib. Tədbirdə yerli oyun sənayesi nümayəndələri ilə yanaşı, müxtəlif yaradıcı sahələrdən olan qonaqlar da iştirak ediblər.
“Demo Day” tədbiri çərçivəsində təqdim olunan layihələr sahə üzrə ixtisaslaşmış mütəxəssislərdən ibarət jüri heyəti tərəfindən dəyərləndirilib. Jüri heyətində yer alan Yaqub Mehdiyev oyun sənayesində "art direction", "game art" və vizual keyfiyyət standartları üzrə ekspert kimi iştirak edib. Nikita Yudin oyun studiyalarının inkişaf strategiyaları, oyun ekosistemi quruculuğu və dövlət–sənaye əməkdaşlıqları üzrə ekspertiza ilə təqdim olunan layihələri dəyərləndirib. Ulvin Omarov isə məhsul dizaynı, "UX/UI" və innovativ rəqəmsal həllər sahəsindəki peşəkar baxışı ilə jüri heyətində təmsil olunub. Jüri üzvləri təqdim olunan oyun layihələrinə yaradıcı yanaşma, texniki icra səviyyəsi və bazar potensialı baxımından rəy və tövsiyələrini bölüşüblər.
Təqdim olunan layihələrdən 3 oyun studiyası artıq yerli və beynəlxalq nəşriyyatçılarla (publisher) müsbət danışıqlar aparır. Bu fakt yerli indie oyun layihələrinin beynəlxalq bazarlara çıxmaq potensialının artdığını göstərən ilkin göstəricilərdən biri kimi qiymətləndirilir.
Demo Day zamanı təqdim olunan oyun layihələri və studiyalar:
• TIRKA Studio – MyChefHatesMe
• iSD – Ranchdays
• DarkNight Studio – Jupiter
• Legions Game Studio – Trust Me
• Voyagers – Somewhere in Between
• HyperArc Studios – Redactor
• Albroz Studio – The Last Station
Qeyd edək ki, Gamepons Compass oyun inkubasiya proqramı yerli oyun sənayesinin inkişafına töhfə vermək və yeni oyun studiyalarının formalaşmasını dəstəkləmək məqsədilə fəaliyyətini davam etdirir.

28 December 2025 23:42
The Demo Day event of the Gamepons Compass III game incubation program, implemented by Gamepons with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, was successfully held. During the event, the teams participating in the third stream of the program presented the game projects they developed during the incubation period.
The Gamepons Compass III program was implemented based on the incubation model developed by Gamepons and IGDA Azerbaijan. During the program, the participating teams further improved their projects through mentor support, a structured development process, access to a specialized library, and various game development resources.
As part of the incubation process, the studios were provided with workspace and technical equipment support by the Creative Center operating under the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. These opportunities created conditions for the teams to work on projects more systematically and continuously.
As part of the Demo Day event, 7 local indie game studios presented their game projects. Along with representatives of the local game industry, guests from various creative fields also attended the event.
Of the presented projects, 3 game studios are already in positive negotiations with local and international publishers. This fact is considered one of the initial indicators that local indie game projects have an increasing potential to enter international markets.
Game projects and studios presented during Demo Day:
• TIRKA Studio – MyChefHatesMe
• iSD – Ranchdays
• DarkNight Studio – Jupiter
• Legions Game Studio – Trust Me
• Voyagers – Somewhere in Between
• HyperArc Studios – Redactor
• Albroz Studio – The Last Station
It should be noted that the Gamepons Compass game incubation program continues its activities to contribute to the development of the local game industry and support the formation of new game studios.