Gameponsun təşkilatçılığı ilə Azərbaycan oyun icmasının üzvləri Polşada səfərdə olub
Gamepons şirkətinin təşkilatçılığı və Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə Azərbaycan oyun icmasının üzvlənin Polşaya səfəri təşkil edilib. Səfər çərçivəsində "The Witcher" seriyasıdakı "The Witcher 3: Wild Hunt" oyunu və “Cyberpunk 2077” oyunularının müəllifi olan CD Projekt Red, Future Games şirkətlərinin ofislərində görüş keçirilib. Görüşdə Future Games School-un direktoru Piotr Matecki nümayəndə heyətinə təqdim edib.
O Future Games-in iş prinsipi, təhsil strategiyası və gördüyü işlər barəsində detallı məlumat verib.
Daha sonra oyun studiosunda gəzintidə olan Azərbaycan nümayəndə heyəti üzvləri yerində görülən işlər və layihələr ilə tanış olublar. Azərbaycanlı oyun dizaynerləri, oyun rəssamları və oyun proqramçıları xarici həmkarlarının gördükləri iş ilə yerində tanış olub, müzakirələr aparıblar.
Heyət daha sonra Katovitse şəhərində səfərdə olub. "Katowickie Inwestycje S.A." ilə mühüm bir görüş həyata keçirilib. Bu şirkət Katovitse bələdiyyəsi ilə birgə işləyərək, şəhərin gələcəkdə oyun mərkəzinə çevirilməsi istiqamətində Avropa İttifaqı ilə əməkdaşlıq edən şirkətdir. Görüş zamanı Katovitse şəhərinin Şərqi Avropanın oyun sənayesi mərkəzi kimi inkişaf etdirilməsi potensialı və Gamepons şirkəti ilə 'Katowickie Inwestycje S.A.' arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələləri ətraflı müzakirə olunub.
Səfər haqqında Gamepons şirkətinin direktoru Vüsal Kərimli Tech.az Mediaya açıqlamasında “Polşa səfəri Azərbaycan oyun ekosisteminin Avropaya açılması üçün ilk addımlardan biri oldu. Səfər çərçivəsində keçirilən görüşlər ümid yaradır ki, gələcək əməkdaşlıqlar əsasında Azərbaycanda qurulan oyun şirkətləri Avropa təcrübəsindən istifadə edə biləcəklər. İl sonuna qədər Avropaya bir neçə səfər də nəzərdə tutulub. Hər səfərdə əməkdaşlıqlarımız daha da möhkəmlənəcəkdir. Bununla da Azərbaycanda qurulan oyun şirkətlərinin Avropa təcrübəsinə sahib olması üçün dəstək olacağıq. ”Sözlərini deyib.
Gamepons haqqında:
Gamepons yerli “gamedev” icmasını qlobal oyun sənayesi ilə birləşdirməyi hədəfləyən Azərbaycanda oyun ekosistemində aparıcı oyunçudur. Missiyası müxtəlif təhsil proqramları və resursları vasitəsilə yerli oyun tərtibatçıları, dizaynerlər və sahibkarları gücləndirmək, eyni zamanda onlara uğurlu oyun startapları yaratmağa kömək etməkdir. Azərbaycanın oyun ekosistemi ilə dünya arasında körpü olmaq vizyonuyla yerli oyun sənayesini yeni zirvələrə yüksəltməyi və Azərbaycanı oyun dünyasında innovasiya və yaradıcılıq mərkəzi kimi xəritədə yerləşdirməyi hədəfləyir.
CD Projekt haqqında:
“CD Projekt Red” 2002-ci ildə qurulmuş oyun studiyasıdır. Bu studiya “The Witcher” seriyası və “Cyberpunk 2077” kimi dünya miqyasında tanınan oyunların tərtibatçısıdır. Başlanğıcda bu şirkət yalnız oyun distributoru olaraq fəaliyyət göstərsə də, "The Witcher" adlı oyun seriyasının uğurundan sonra dünya səviyyəsində məşhur olmağa başlamış və təcrübəli oyun stüdyosu olaraq şöhrət qazanmışdır. Şirkətin "The Witcher" seriyasıdakı "The Witcher 3: Wild Hunt" oyunu və “Cyberpunk 2077” oyunu geniş oyunçu kütləsi tərəfindən xüsusilə sevilən və bir çox mükafata layiq görülən oyunlarındandır.

Members of the Azerbaijani game community visited Poland under the organization of Gamepons
With the support of Gamepons company and the support of the Ministry of Culture, a visit of members of the Azerbaijani gaming community to Poland was organized. Within the framework of the visit, a meeting was held at the offices of CD Projekt Red, Future Games, the author of the game "The Witcher 3: Wild Hunt" and "Cyberpunk 2077" in the "The Witcher" series. At the meeting, the director of Future Games School Piotr Matecki presented to the delegation.
He gave detailed information about the working principle, educational strategy and activities of Future Games.
Later, the members of the Azerbaijani delegation, who were visiting the game studio, got acquainted with the works and projects carried out on site. Azerbaijani game designers, game artists and game programmers got acquainted with the work done by their foreign colleagues and held discussions.
The delegation then visited the city of Katowice. "Katowickie Inwestycje S.A." an important meeting was held with This company cooperates with the European Union in the direction of turning the city into a game center in the future, working together with the municipality of Katowice. During the meeting, the potential of the city of Katowice to be developed as the center of the gaming industry in Eastern Europe and the cooperation between Gamepons and 'Katowickie Inwestycje S.A.' issues of mutual cooperation were discussed in detail.
Vusal Karimli, director of Gamepons company, told Tech.az Media about the visit, "The visit to Poland was one of the first steps to open the Azerbaijani gaming ecosystem to Europe. The meetings held during the visit create hope that the game companies established in Azerbaijan on the basis of future cooperation will be able to use the European experience. Several trips to Europe are planned before the end of the year. Our cooperation will be strengthened with each visit. With this, we will support game companies established in Azerbaijan to have European experience. He said his words.
About Gamepons:
Gamepons is a leading player in the gaming ecosystem in Azerbaijan, aiming to connect the local gamedev community with the global gaming industry. Its mission is to empower local game developers, designers and entrepreneurs through a variety of educational programs and resources, while helping them build successful game startups. With the vision of becoming a bridge between the game ecosystem of Azerbaijan and the world, it aims to raise the local game industry to new heights and place Azerbaijan on the map as a center of innovation and creativity in the game world.
About CD Projekt:
CD Projekt Red is a game studio founded in 2002. This studio is the developer of world-famous games such as The Witcher series and Cyberpunk 2077. Although at the beginning, this company only operated as a game distributor, after the success of the game series called "The Witcher", it became famous worldwide and gained a reputation as an experienced game studio. The company's "The Witcher 3: Wild Hunt" game and "Cyberpunk 2077" game in the "The Witcher" series are among the games that are especially loved by a wide range of gamers and have received many awards.