Sabahdan – 1 iyun 2026-cı il tarixindən etibarən Dövlət Gömrük Komitəsinin “Smart Customs” platformasında elektron ticarət bəyannamələrinin təqdim olunması qaydasında dəyişiklik qüvvəyə minir.
Yeni qaydalara əsasən, artıq identifikasiya nömrəsi (FİN və parol) ilə sistemə daxil olaraq “Elektron Ticarət Bəyannaməsi” xidmətindən istifadə mümkün olmayacaq. Artıq vətəndaşlar 3 müxtəlif elektron identifikasiya növündən birini seçərək xidmətdən yararlana biləcəklər. Bu məqsədlə istifadəçilər üçün təqdim olunan həllər arasında ən sürətli və rahat seçim SİMA rəqəmsal imzadır.
“SİMA İmza” vasitəsilə istifadəçilər əlavə fiziki daşıyıcıya ehtiyac olmadan, bir neçə dəqiqə ərzində mobil cihaz üzərindən elektron imza əldə edə və gömrük xidmətlərinə təhlükəsiz şəkildə çıxış edə bilərlər. Üztanıma texnologiyası ilə çalışan “SİMA İmza” istifadəçilərə məsafədən, operativ və təhlükəsiz identifikasiya imkanı yaradır.
Yeni qaydaların tətbiqini nəzərə alaraq, elektron ticarət bəyannamələrini rahat və fasiləsiz şəkildə təqdim etmək istəyən vətəndaşlara SİMA rəqəmsqal imzasını əvvəlcədən əldə etmələri tövsiyə olunur.
SİMA yeni nəsil rəqəmsal imza AZCON Holding şirkətlərindən olan “AzInTelecom” tərəfindən yaradılıb. Hazırda “SİMA İmza” tətbiqinin endirilmə sayı 6,5 milyondan çoxdur. Rəqəmsal imzanı xidmət məntəqəsinə getmədən ödənişsiz şəkildə “SİMA İmza” mobil tətbiqi vasitəsilə əldə etmək mümkündür.

The most convenient way to declare customs parcels: "SIMA Signature"
Starting tomorrow - June 1, 2026, a change in the procedure for submitting electronic trade declarations on the “Smart Customs” platform of the State Customs Committee will come into effect.
According to the new rules, it will no longer be possible to use the “Electronic Trade Declaration” service by logging into the system with an identification number (FIN and password). Citizens will now be able to use the service by choosing one of 3 different types of electronic identification. For this purpose, the fastest and most convenient option among the solutions provided to users is the SIMA digital signature.
Through “SIMA Signature”, users can obtain an electronic signature on a mobile device in a few minutes and securely access customs services without the need for an additional physical carrier. “SIMA Signature”, which works with facial recognition technology, provides users with the opportunity for remote, operational and secure identification.
Taking into account the implementation of the new rules, citizens who want to submit electronic trade declarations conveniently and without interruption are recommended to obtain the SIMA digital signature in advance.
SIMA new generation digital signature was created by “AzInTelecom”, one of the AZCON Holding companies. Currently, the number of downloads of the “SIMA Signature” application exceeds 6.5 million. It is possible to obtain a digital signature free of charge through the “SIMA Signature” mobile application without visiting a service point.