Meta şirkətinin əməkdaşların kompüter fəaliyyətini izləmək üçün istifadə etdiyi daxili sistem ev internet trafikinin kəskin artmasına səbəb olub. İşçilərin sözlərinə görə, bəzi hallarda aylıq internet limiti cəmi bir neçə gün ərzində tükənib.
Söhbət 2026-cı ilin aprelində üzə çıxan Model Capability Initiative (MCI) adlı proqramdan gedir. Şirkət bu alətin süni intellekt modellərinin təlimi üçün istifadə edildiyini bildirir. Sistem iş kompüterlərində aktivləşərək siçan hərəkətlərini, klikləri, klaviatura düymələrinin basılmasını izləyə, həmçinin ekran görüntüləri toplaya bilir.
Reuters-in yeni araşdırmasına əsasən, MCI 200-dən çox tətbiq və veb-saytdakı fəaliyyəti qeydə alır. Bundan əlavə, sistem ABŞ-dakı əməkdaşların aldığı e-poçt və mesajların məzmununu da toplayır. Bu məlumatlar hətta xarici ölkələrdə çalışan həmkarlarla yazışmaları da əhatə edə bilər.
Meta Reuters-ə açıqlamasında proqramın qanunvericiliyə uyğun işlədiyini və əsas məqsədin istifadəçilərin kompüterlə qarşılıqlı əlaqəsini öyrənmək olduğunu bildirib. Şirkət toplanan məlumatların həcmi barədə ətraflı məlumat verməyib.
Reuters yazır ki, şirkət daxilində aparılan analizlər MCI-nin əməkdaşların kod dəyişiklikləri, açdıqları keçidlər, mübadilə buferinə köçürdükləri məlumatlar və hətta kompüterin yuxu rejiminə keçdiyi vaxtlar barədə məlumat toplaya bildiyini göstərib. Mütəxəssislərin fikrincə, bu həcmdə məlumat əməkdaşların iş davranışını detallı şəkildə modelləşdirməyə imkan yarada bilər.
Nəşr qeyd edir ki, Meta-nın bu praktikasına görə Avropa İttifaqında GDPR məlumatların qorunması qaydaları çərçivəsində tənzimləyici qurumların diqqəti arta bilər.

Meta employees use up home internet for two days with tracking system
An internal system used by Meta to monitor employees' computer activity has led to a sharp increase in home Internet traffic. In some cases, employees say, their monthly Internet quota has been exhausted in just a few days.
We are talking about a program called Model Capability Initiative (MCI), which was revealed in April 2026. The company says that this tool is used to train artificial intelligence models. The system can be activated on work computers and track mouse movements, clicks, keystrokes, and also collect screenshots.
According to a new investigation by Reuters, MCI records activity on more than 200 applications and websites. In addition, the system collects the content of emails and messages received by employees in the United States. This data can even include correspondence with colleagues working abroad.
Meta told Reuters in a statement that the program operates in accordance with the law and its main purpose is to study how users interact with their computers. The company did not provide detailed information about the volume of data collected.
Reuters writes that internal analyses of the company have shown that MCI was able to collect information about employees' code changes, links they opened, information they copied to the clipboard and even when the computer went to sleep. According to experts, this amount of information can make it possible to model employees' work behavior in detail.
The publication notes that Meta's practice may increase the attention of regulatory authorities in the European Union under the GDPR data protection rules.