Google Böyük Britaniya Məlumat Mərkəzinə 1 milyard dollar sərmayə qoyacaq
Google bu gün Waltham Cross-da yeni məlumat mərkəzinin tikintisinə başladığını elan edib. Məlumat mərkəzi Google-un 2020-ci ilin oktyabrında satın aldığı 13 hektar ərazidə yerləşəcək və tamamlandıqdan sonra  Google Cloud üçün etibarlı rəqəmsal xidmətlərin təmin edilməsinə kömək edəcək. Yeni məlumat mərkəzi ölkəyə 1 milyard dollara başa gələcək.
Google-un məlumat mərkəzləri bütün dünyada insanlar və təşkilatlar üçün Google Cloud, Workspace (buraya Gmail, Docs, Sheets və daha çoxu daxildir), Axtarış və Maps kimi məşhur rəqəmsal xidmətləri gücləndirməyə kömək edir. Google-un texniki infrastruktura, o cümlədən məlumat mərkəzlərinə davamlı investisiyası şirkətin süni intellekt (AI) innovasiyalarının və Böyük Britaniyada artan bulud ehtiyaclarının dəstəklənməsində mühüm rol oynayır.
Britaniyada 7000-dən çox işçisi olan Google, həmçinin məlumat mərkəzindən yaranan tullantı istiliyin yerli ictimaiyyətə fayda verə biləcək enerjiyə qənaət üçün bir fürsət olacağını söyləyib.
Baş nazir Rishi Sunak "Böyük Britaniya sərmayə qoymaq üçün fantastik yerdir və Google-un 1 milyard dollar sərmayəsi Böyük Britaniyanın texnologiya sahəsində mükəmməllik mərkəzi olduğuna və böyük inkişaf potensialına malik olduğuna sübutdur.” sözlərini deyib.

Google has today announced the start of construction on a new data center in Waltham Cross. The data center will be located on a 13-acre site that Google purchased in October 2020 and will help provide reliable digital services for Google Cloud upon completion. The new data center will cost the country $1 billion.
Google's data centers help power popular digital services like Google Cloud, Workspace (which includes Gmail, Docs, Sheets and more), Search and Maps for people and organizations around the world. Google's continued investment in technical infrastructure, including data centres, is instrumental in supporting the company's artificial intelligence (AI) innovation and growing cloud needs in the UK.
Google, which has more than 7,000 employees in Britain, also said the waste heat generated from the data center would be an opportunity for energy savings that could benefit the local community.
Prime Minister Rishi Sunak said: "The UK is a fantastic place to invest and Google's $1 billion investment is proof that the UK is a center of excellence in technology and has huge potential for growth." said his words.