Google ChromeOS və Android əməliyyat sistemlərini vahid platformaya birləşdirəcək
Android ekosisteminin prezidenti Samir Samatın açıqlamasına görə, Google yaxın gələcəkdə ChromeOS və Android əməliyyat sistemlərini birləşdirərək vahid platforma yaradacaq. Bu məlumat Techradar portalı tərəfindən yayımlanıb.
Samat jurnalistlə MacBook Pro istifadə etməsi barədə söhbət zamanı bildirib ki, Google istifadəçilərin hazırda noutbuklarını necə istifadə etdiyini öyrənmək istəyir, çünki şirkət ChromeOS və Android-i birləşdirməyi planlaşdırır.
Ötən il bu barədə ilkin məlumatlar yayılmış, lakin o vaxt Google-un ChromeOS-u tamamilə Android-ə keçirməyəcəyi, yeni tamamilə fərqli sistem yaratmayacağı bildirilmişdi.
Hazırda Google mobil və masaüstü əməliyyat sistemlərini birləşdirməyə çalışır. Apple şirkətinin iPadOS sistemi də oxşar yanaşmaya malikdir və iOS ilə macOS-un xüsusiyyətlərini bir arada təqdim edir.
Google tərəfindən iki sistemin birləşdirilməsi ilə bağlı digər texniki və rəsmi məlumatlar hələ açıqlanmayıb. Bu addım istifadəçilər üçün daha inteqrasiya olunmuş və çevik təcrübə təmin etmək məqsədi daşıyır.

Google to merge ChromeOS and Android into a single platform
Samir Samat, President of the Android Ecosystem, announced that Google plans to combine the ChromeOS and Android operating systems into one unified platform. This information was reported by Techradar.
During a conversation with a journalist using a MacBook Pro, Samat expressed interest in understanding how people currently use their laptops, explaining that Google is preparing to merge ChromeOS and Android.
Rumors about merging Android and ChromeOS first surfaced last year, with earlier reports indicating that Google would not fully port ChromeOS onto Android nor create an entirely new system from scratch.
Currently, Google aims to unify its mobile and desktop operating systems. Apple’s iPadOS serves as a similar hybrid system, combining features of iOS and macOS.
No further technical or official details about the merger have been released yet. The move is intended to provide users with a more integrated and seamless experience across devices.