Google bunun rəsmi dövlət mənbələrindən gələn ad dəyişikliyinə uyğun olaraq edildiyini açıqlayıb. Bu dəyişiklik yalnız ABŞ-da istifadəçilərə göstəriləcək. Meksikada istifadəçilər hələ də "Meksika Körfəzi" adını görəcək. Dünyanın digər yerlərində isə "Meksika Körfəzi (Amerika Körfəzi)" adı görünəcək.
Bu dəyişiklik ABŞ prezidenti Donald Trump-ın yanvar ayında körfəz adının dəyişdirilməsi üçün verdiyi əmrə əsaslanır. Trump bu dəyişikliklə Amerika Böyüklüyünü təbliğ etmək istəyib. Meksika hökuməti isə ABŞ-ın bu adı dəyişdirməyə hüququ olmadığını bildirib. Google ABŞ hökumətinin bu dəyişiklikləri rəsmi olaraq qeyd etdiyini deyib və yeni adı tətbiq edib.
Bundan başqa, Trump 9 fevralı "Amerika Körfəzi Günü" elan edib və bütün ABŞ vətəndaşlarını bu günü qeyd etməyə çağırıb. Meksika Prezidenti isə Google-a körfəz adını dəyişdirməməsini xahiş edib və bunun beynəlxalq hüquqa zidd olduğunu söyləyib. Bir çox amerikalı media orqanı Meksika Körfəzi adını dəyişdirməyib. Associated Press (AP) agentliyi də bu adı öz üslub bələdçisində saxlayıb.
Trump həmçinin Şimali Amerikanın ən hündür dağı olan Denali-nin adını yenidən "Mount McKinley" olaraq dəyişdirilməsini istəyib, amma bu dəyişiklik hələ Google Maps-də tətbiq olunmayıb.

Google explained that this change was made in accordance with updates from official government sources. The name change will only be shown to users in the US. In Mexico, users will still see "Gulf of Mexico," while users in other parts of the world will see "Gulf of Mexico (Gulf of America)."
The change is based on an executive order issued by President Donald Trump in January to rename the Gulf, aiming to promote American greatness. The Mexican government has argued that the US does not have the right to change the name. Google stated that the change was made after the US government officially recognized the update.
Additionally, Trump declared February 9 as "Gulf of America Day" and urged US citizens to observe the day. The Mexican president has asked Google not to change the name, arguing that it contradicts international law. Many US media outlets, including the Associated Press (AP), have kept the name "Gulf of Mexico" in their style guides.
Trump also requested that North America's tallest mountain, Denali, be renamed back to "Mount McKinley," but this change has not yet been reflected on Google Maps.