İsrailin casus proqramı WhatsApp vasitəsilə İtaliya istifadəçilərini hədəf alıb
İtaliyanın "Mediterranea Saving Humans" qeyri-hökumət təşkilatının qurucularından biri olan Beppe Caccia, WhatsApp üzərindən casus proqram hücumuna məruz qaldığını açıqlayıb. Digər qurucu Luca Casarini də keçən həftə WhatsApp-dan oxşar bildiriş aldığını bildirib.
Avropa Parlamentinin üzvü Sandro Ruotolo tərəfindən təşkil edilən mətbuat konfransında Casarini, İtaliyanın Palermo şəhərindəki İttihamçı Ofisinə şikayət verdiyini və məqsədinin kimlərin özünü və təşkilatını hədəf aldığını öyrənmək olduğunu vurğulayıb.
WhatsApp 31 yanvar tarixində casus proqramın fəaliyyətini dayandırdığını və təxminən 90 istifadəçiyə bildiriş göndərdiyini açıqlayıb. Lakin, hücumun hansı dövlətdən həyata keçirildiyi barədə konkret məlumat verilməyib. Həmçinin, Paragon casus proqramı ilə hədəf alındığını bildirənlər arasında Fanpage.it xəbər saytının direktoru Francesco Cancellato, Liviyalı fəal Husam El Gomati və Casarini yer alır.
İtaliya hökuməti bu hücumları təşkil etdiklərini inkar edib və jurnalistlər kimi hüquqi qorunan şəxslərin kəşfiyyat xidmətləri tərəfindən izlənilmədiyini bəyan edib.
Eyni zamanda, başqa İtaliya qeyri-hökumət təşkilatının qurucusu olan David Yambio da casus proqram hücumuna məruz qaldığını bildirib. O, WhatsApp vasitəsilə hədəf alınmasa da, Apple tərəfindən başqa casus proqram barədə xəbərdarlıq alıb. Yambio-nun Paragon tərəfindən hədəf alınanlarla eyni kampaniyanın bir hissəsi olub-olmaması isə hələ dəqiq deyil.

12 February 2025 16:04
Beppe Caccia, one of the founders of Italy's "Mediterranea Saving Humans" NGO, revealed that he was targeted by a spyware attack via WhatsApp. Another co-founder, Luca Casarini, also received a similar notification from WhatsApp last week.
At a press conference organized by European Parliament member Sandro Ruotolo, Casarini stated that he had filed a complaint with the Prosecutor's Office in Palermo, Italy, and emphasized his intention to determine who was targeting him and his organization.
WhatsApp announced on January 31 that it had halted the spyware campaign and sent notifications to approximately 90 users. However, the specific country behind the attack has not been disclosed. Those reported to have been targeted by the Paragon spyware include Francesco Cancellato, director of the Fanpage.it news site, Libyan activist Husam El Gomati, and Casarini.
The Italian government has denied orchestrating the attacks and stated that individuals with legal protections, such as journalists, were not under surveillance by Italian intelligence services.
Additionally, David Yambio, the founder of another Italian NGO, also reported being targeted by a spyware attack. While he wasn't targeted via WhatsApp, Apple warned him about another spyware program. It remains unclear whether Yambio was part of the same campaign targeted by Paragon.