Google, süni intellekt sahəsində fəaliyyət göstərən startapları dəstəkləmək məqsədilə “AI Futures Fund” adlı yeni təşəbbüsünü elan edib. Bu təşəbbüs çərçivəsində, startaplara Google-un süni intellekt laboratoriyası olan DeepMind tərəfindən hazırlanmış ən son alətlərdən istifadə imkanı veriləcək. Fond, ilkin mərhələdən başlayaraq daha inkişaf etmiş mərhələlərə qədər olan startapları əhatə edəcək və hər birinin ehtiyacına uyğun fərqli dəstək formaları təqdim edəcək.
Bu dəstəyə startapların DeepMind tərəfindən hazırlanmış süni intellekt modellərinə erkən çıxış əldə etməsi daxildir. Həmçinin, təsisçilər Google-un DeepMind və Google Labs mütəxəssisləri ilə birbaşa əməkdaşlıq etmək, onların təcrübəsindən faydalanmaq imkanına malik olacaqlar. Bununla yanaşı, startaplara Google Cloud kreditləri veriləcək, bəziləri isə birbaşa maliyyə dəstəyi ala biləcək.
Google nümayəndəsi bildirib ki, bu fond ənənəvi şəkildə partiyalar və ya kohortlar üzrə fəaliyyət göstərmir. Əksinə, müraciətlər davamlı əsasda dəyərləndirilir, yəni sabit müraciət müddəti və ya son tarix yoxdur. Fondun əsas prinsiplərinə uyğun gələn layihələrə qarşılaşdıqda, Google sərmayə qoyma qərarı verə bilər. Fondun həcmi rəsmi olaraq açıqlanmasa da, sərmayə məbləği şirkətlərin inkişaf səviyyəsi və ehtiyaclarına əsasən dəyişir.
Artıq bəzi nümunə layihələr bu fond vasitəsilə dəstək alıblar. Məsələn, istifadəçilərə meme yaratmaq imkanı verən Viggle platforması və vebtoon sevərlərə xidmət edən Toonsutra tətbiqi bu təşəbbüsə qoşulub. Startaplar 12 may tarixindən etibarən müraciət göndərə bilərlər.
Google son aylarda süni intellekt sahəsində elmi inkişafı və yeni nəsil istedadları dəstəkləmək üçün bir sıra böyük öhdəliklər götürüb. Ötən ilin noyabr ayında şirkətin xeyriyyə bölməsi olan Google.org, süni intellekt sahəsində çalışan alimlərə və tədqiqatçılara 20 milyon dollarlıq maliyyə dəstəyi ayıracağını elan edib. Həmçinin sentyabr ayında CEO Sundar Pichai tərəfindən elan edilən 120 milyon dollarlıq Qlobal AI İmkanları Fondu süni intellekt təhsili və təlimini daha geniş coğrafiyalara yaymaq məqsədi daşıyırdı. Bundan əlavə, generativ AI sahəsində fəaliyyət göstərən qeyri-kommersiya təşkilatları üçün də 20 milyon dollarlıq akselerasiya proqramı həyata keçirilib.
Google-un daha əvvəl istifadəyə verdiyi “Google for Startups Founders Funds” təşəbbüsü də müxtəlif sahələrdə fəaliyyət göstərən və müxtəlif mənşəyə sahib təsisçiləri, o cümlədən süni intellekt layihələrini dəstəkləməyə davam edir. 2025-ci ildə isə bu fondun ABŞ-da AI yönümlü startaplara sərmayə yatıracağı gözlənilir və bununla bağlı əlavə məlumatın təqdim olunacağı bildirilib.
“AI Futures Fund” təşəbbüsü həm texnoloji tərəqqini, həm də inklüziv innovasiyanı dəstəkləyən yeni bir addım kimi qiymətləndirilir. Google-un bu sahədə atdığı ardıcıl addımlar, süni intellektin gələcəyini formalaşdırmaqda mühüm rol oynayır.

Google creates new fund to invest in artificial intelligence startups
Google has announced a new initiative called the “AI Futures Fund” aimed at supporting startups operating in the field of artificial intelligence. Through this program, selected startups will gain access to the latest tools developed by Google’s AI research lab, DeepMind. The fund will support startups ranging from early-stage to more advanced phases, offering various forms of assistance tailored to each company’s needs.
This support includes early access to AI models developed by DeepMind. Additionally, founders will have the opportunity to collaborate directly with experts from DeepMind and Google Labs, benefiting from their technical expertise. Startups will also receive Google Cloud credits, and some may even be eligible for direct financial investment from Google.
A Google spokesperson noted that the fund does not operate in traditional batches or cohorts. Instead, applications are considered on a rolling basis, with no fixed deadline. When the fund encounters startups that align with its mission, investment decisions may be made accordingly. While the exact size of the fund has not been disclosed, investment amounts will vary depending on a startup’s stage and specific needs.
Some startups have already benefited from the program. For example, Viggle, a platform that allows users to create memes, and Toonsutra, an app for webtoon enthusiasts, have both participated in the initiative. Startups can begin submitting applications as of May 12.
In recent months, Google has made significant commitments to support scientific advancement and emerging talent in the AI space. In November of last year, Google.org — the company’s philanthropic arm — announced a $20 million grant to support researchers and scientists working in AI. Prior to that, in September, CEO Sundar Pichai unveiled the $120 million Global AI Opportunity Fund, which aims to expand AI education and training across the globe. Additionally, a $20 million accelerator program was launched to support nonprofit organizations developing generative AI technologies.
Google’s previously launched “Google for Startups Founders Funds” continues to support entrepreneurs from diverse backgrounds and industries, including those working in AI. In 2025, the fund is expected to begin investing in AI-focused startups in the United States, with further details to be announced.
The “AI Futures Fund” is seen as a significant move to foster both technological innovation and inclusive progress. With consistent initiatives like these, Google is playing a vital role in shaping the future of artificial intelligence.