Apple "Siri"nin yenilənmiş versiyası üçün OpenAI və Anthropic ilə əməkdaşlıq edir
Apple şirkəti məşhur səsli köməkçisi Siri-nin təkmilləşdirilmiş versiyasında öz inkişaf etdirdiyi süni intellekt texnologiyası yerinə OpenAI və Anthropic kimi xarici süni intellekt modellərindən istifadə etməyi nəzərdən keçirir. Bu barədə məlumatı Bloomberg agentliyi yayıb.
Bildirilir ki, Apple hələ də daxildə “LLM Siri” adlı layihə üzərində işləyir və öz süni intellekt modellərini hazırlayır. Ancaq şirkət OpenAI və Anthropic-dən xahiş edib ki, onların modellərinin Apple-ın bulud infrastrukturunda işləyən versiyalarını hazırlayıb sınaqdan keçirsinlər.
Apple süni intellektlə təchiz olunmuş Siri-ni 2025-ci ildə təqdim etməyi planlaşdırsa da, texniki çətinliklər səbəbindən bu layihənin 2026-cı il və ya daha sonra həyata keçiriləcəyi gözlənilir. Ekspertlər Apple-ın süni intellekt sahəsində Google, OpenAI və Anthropic kimi qabaqcıl şirkətlərdən geri qalmaqda olduğunu vurğulayırlar.
Hazırda Siri mürəkkəb suallara cavab tapmaq üçün ChatGPT-dən istifadə edə bilir. Lakin Apple indi üçüncü tərəf süni intellekt xidmətləri ilə daha dərindən əməkdaşlıq qurmağa çalışır.
Bu addım Apple-ın süni intellekt sahəsində rəqabət qabiliyyətini artırmaq və istifadəçilərə daha inkişaf etmiş, ağıllı köməkçi təqdim etmək istədiyini göstərir.

Apple collaborates with OpenAI and Anthropic for updated Siri
Apple is reportedly considering using AI models from external providers OpenAI and Anthropic instead of its own in-house technology for the enhanced version of its popular voice assistant, Siri. This information was reported by Bloomberg.
While Apple continues to work on an internal project called “LLM Siri,” developing its own AI models, the company has asked OpenAI and Anthropic to create versions of their models that can run on Apple’s cloud infrastructure for testing purposes.
Originally, Apple planned to launch the AI-powered Siri in 2025, but due to technical challenges, the release is now expected to be delayed until 2026 or later. Experts note that Apple has been falling behind industry leaders like Google, OpenAI, and Anthropic in the AI race.
Currently, Siri can use ChatGPT to help answer complex questions. However, Apple is now aiming for a deeper integration with third-party AI services.
This move highlights Apple’s intention to strengthen its competitiveness in artificial intelligence and deliver a more advanced and intelligent assistant experience to its users.