Netflix və NASA canlı kosmos yayımları üçün əməkdaşlığa başlayır
Netflix və Amerika Kosmik Agentliyi NASA, 2025-ci ilin yayı üçün yeni əməkdaşlıq elan edib. Bu əməkdaşlıq nəticəsində Netflix abunəçiləri ilk dəfə olaraq kosmosdan canlı yayımları izləyə biləcəklər.
İzləyicilər raket buraxılışları, astronavtların kosmosda gəzintiləri (spacewalk) və Beynəlxalq Kosmik Stansiyadan Yerə canlı görüntüləri izləmək imkanı əldə edəcəklər. Bundan əlavə, NASA-nın 2023-cü ildə istifadəyə verdiyi reklamsız yayım platforması NASA+ tətbiqinin bəzi məzmunları da Netflix-də təqdim olunacaq.
Bu addım Netflix-in canlı yayımları genişləndirmək cəhdinin bir hissəsidir. İndiyə qədər platformada canlı yayımlar əsasən öz istehsalı olan stand-up çıxışları, mükafatlandırma mərasimləri və idman tədbirləri ilə məhdud idi. Son zamanlar Netflix canlı idman oyunları və şoular üçün Fransadakı TF1 kanalı ilə də əməkdaşlıq etmişdi.
NASA isə son illər kosmos həvəskarlarını daha geniş auditoriyaya çatdırmaq üçün bir neçə rəqəmsal platforma ilə işləməyə başlayıb. Məsələn, 2025-ci ilin mayında Prime Video platformasında canlı yayım kanalı açıb, həmçinin YouTube və NASA-nın rəsmi saytında da kontent təqdim edir.
Bu əməkdaşlıq nəticəsində həm Netflix istifadəçiləri maraqlı və unikal canlı yayımlara çıxış əldə edəcək, həm də NASA kosmos mövzusunu daha geniş izləyici kütləsinə çatdırmaq imkanı qazanacaq.

Netflix partners with NASA to stream live space events this summer
Netflix and NASA have announced a new partnership that will bring live space programming to the streaming platform starting in the summer of 2025. This collaboration will allow Netflix subscribers to watch live broadcasts of rocket launches, astronaut spacewalks, and real-time views of Earth from the International Space Station.
In addition, Netflix will feature selected content from NASA+, the agency’s ad-free streaming platform that launched in 2023. This marks a significant expansion of Netflix’s live content offerings, which until now have mainly included in-house productions such as stand-up comedy specials, award shows, and occasional sporting events.
Through this partnership, Netflix aims to diversify its live streaming catalog and attract viewers interested in science and space. In recent months, Netflix has also partnered with French broadcaster TF1 to stream live sports and entertainment content in France.
For NASA, this is another step in reaching broader audiences. Earlier in 2025, NASA launched a FAST (Free Ad-Supported TV) channel on Prime Video and continues to share content via YouTube and its official website. By joining forces with Netflix, the space agency hopes to engage more space enthusiasts through one of the world’s most popular platforms.
This partnership offers a win-win: Netflix strengthens its position in live broadcasting, while NASA gains more visibility for its missions and scientific endeavors.