İlon Maskın qurduğu xAI 10 milyard dollar investisiya əldə edib
İlon Mask tərəfindən yaradılan süni intellekt şirkəti xAI 10 milyard dollar məbləğində yeni investisiya paketi alaraq süni intellekt sahəsində inkişafını sürətləndirir. ABŞ-nin tanınmış investisiya bankı Morgan Stanley tərəfindən açıqlanan məlumata görə, investisiyanın 5 milyard dolları borc, qalan hissəsi isə öz kapitalı şəklində təmin olunub.
Morgan Stanley-nin bildirdiyinə görə, borc əsasən təminatlı istiqrazlar və kreditlər vasitəsilə əldə olunub. xAI investisiyadan əldə edilən vəsaiti süni intellekt məhsullarını müxtəlifləşdirmək, yeni məlumat mərkəzi qurmaq və söhbət robotu Grok-un fəaliyyətini genişləndirmək üçün istifadə etməyi planlaşdırır.
Bloomberg-in məlumatına əsasən, xAI həmçinin 20 milyard dollar dəyərində yeni investisiya turu üçün danışıqlar aparır. Bu razılaşma tamamlanarsa, şirkətin dəyərinin 120-200 milyard dollar arasında olması gözlənilir ki, bu da xAI-nı OpenAI, Anthropic və Google DeepMind kimi qabaqcıl şirkətlərlə eyni səviyyəyə gətirə bilər.
2023-cü ildə təsis edilmiş xAI, İlon Maskın “gerçəkliyə əsaslanan və insanlıq üçün faydalı” süni intellekt yaratmaq vizyonunu həyata keçirir. Şirkətin əsas məhsulu olan Grok adlı süni intellekt modeli X platformasında istifadəçilərin xidmətindədir. Hər ay 35.1 milyon aktiv istifadəçisi olan Grok-un yeni investisiyalar sayəsində bacarıqlarının artırılması və qlobal miqyasda genişləndirilməsi gözlənilir.

xAI, the artificial intelligence company founded by Elon Musk, has accelerated its growth with a new $10 billion investment package. According to the announcement by the US investment bank Morgan Stanley, the funding consists of $5 billion in debt and the remainder as equity.
Morgan Stanley stated that the debt was raised through secured bonds and term loans. xAI plans to use the investment to diversify its AI products, build a new data center, and expand the scale of its chatbot Grok.
According to Bloomberg, xAI is also in talks for a new funding round worth $20 billion. If completed, the deal is expected to value the company between $120 billion and $200 billion, potentially positioning xAI alongside industry giants like OpenAI, Anthropic, and Google DeepMind.
Founded in 2023, xAI embodies Elon Musk’s vision of developing “truth-seeking and beneficial” artificial intelligence. The company’s flagship AI model, Grok, is available to users on the X platform. With 35.1 million monthly active users, Grok is expected to enhance its capabilities and scale globally with the new funding.