Google Tayvanda rəqəmsal gücü enerji ilə birləşdirir
Google Tayvanda yerləşən məlumat mərkəzlərini enerji ilə təmin etmək üçün yeni və fərqli addım atıb. Şirkət Tayvanda 10 meqavatlıq geotermal enerji layihəsinə sərmayə yatıracağını açıqlayıb. Bu, "Google"un Asiyada həyata keçirdiyi ilk geotermal enerji təşəbbüsüdür. Geotermal enerji Yer qabığının dərinliyindəki təbii istidən istifadə edilərək əldə olunur. Başqa sözlə, yerin alt qatlarından gələn istilik suyun qızdırılması və buxara çevrilməsi ilə enerji istehsal edir. Bu enerji növü həm təmizdir, həm də davamlı. Günəş və külək kimi hava şəraitindən asılı deyil, bu səbəbdən fasiləsiz enerji mənbəyi hesab olunur.
Layihə İsveçin “Baseload Capital” şirkəti tərəfindən həyata keçirilir. Bu şirkətin Tayvanda yerləşən yerli bölməsi artıq 2019-cu ildən bəri adada geotermal enerji potensialını araşdırır.
Bu "Google"un geotermal sahəsində ilk təcrübəsi deyil. Şirkət ötən ilin noyabr ayında ABŞ-ın Nevada ştatında yerləşən məlumat mərkəzlərini enerji ilə təmin etmək üçün “Fervo” adlı startapla birlikdə 3.5 meqavatlıq geotermal stansiyanı istifadəyə verib.
Tayvan yerləşdiyi coğrafi bölgə – yəni “Odlu Halqa” (Ring of Fire) səbəbilə yerin alt qatlarından gələn istilik baxımından zəngindir. Bu isə ölkəni geotermal enerji üçün əlverişli bir yerə çevirir. Tayvan hökuməti 2050-ci ilə qədər 6 giqavatlıq geotermal enerji istehsal etməyi qarşısına məqsəd qoyub. "Google"un bu sahəyə sərmayə yatırması isə bu hədəfə çatmaqda böyük dəstək olacaq.
Bu addım həm də "Google"un karbon emissiyalarını azaltmaq və 100% təmiz enerji ilə işləmək planının bir hissəsidir. Geotermal enerji ilə məlumat mərkəzlərini işlətmək təkcə ətraf mühiti qorumaqla kifayətlənmir, həm də enerjinin fasiləsiz və davamlı olmasını təmin edir.
Beləliklə, "Google"un bu qərarı həm texnologiya dünyası, həm də ətraf mühitin qorunması baxımından çox mühüm bir addımdır. Tayvan kimi ölkələr üçün isə bu, yeni enerji imkanlarının inkişafı deməkdir.

Google connects digital power with energy in Taiwan
Google has taken a new and innovative step to power its data centers in Taiwan. The company has announced an investment in a 10-megawatt geothermal energy project on the island. This marks Google's first geothermal energy initiative in Asia.
Geothermal energy is generated using natural heat from deep within the Earth's crust. In simple terms, it harnesses underground heat to warm water and convert it into steam, which is then used to produce electricity. This type of energy is both clean and sustainable. Unlike solar and wind power, it is not dependent on weather conditions, making it a consistent energy source.
The project is being carried out by the Swedish company Baseload Capital through its local subsidiary, which has been exploring geothermal potential in Taiwan since 2019.
This is not Google’s first experience with geothermal power. In November last year, the company partnered with the startup Fervo to launch a 3.5-megawatt geothermal plant in Nevada, USA, to supply energy to its local data centers.
Taiwan, located on the geologically active "Ring of Fire," is rich in underground thermal resources, making it a suitable location for geothermal energy development. The Taiwanese government has set a goal of producing 6 gigawatts of geothermal energy by 2050. Google's investment is expected to contribute significantly toward reaching this target.
This initiative is also part of Google’s broader plan to reduce carbon emissions and operate entirely on clean energy. Using geothermal energy to run data centers not only protects the environment but also ensures a stable and uninterrupted power supply.
In conclusion, Google’s decision is a significant step for both the tech industry and environmental sustainability. For countries like Taiwan, it opens new opportunities for clean energy development.