Grok antisemitizm və siyasi qərəz iddiaları ilə sərt tənqid olunub
İlon Maskın təsisçisi olduğu xAI şirkətinin süni intellekt modeli Grok-un yenilənmiş versiyası ictimaiyyətin ciddi tənqidinə səbəb olub. Cümə günü paylaşımında İlon Mask bildirib ki, Grok “əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşdırılıb” və istifadəçilər cavab keyfiyyətindəki fərqi hiss etməlidirlər. Lakin yenilənmədən sonra ortaya çıxan cavablar ciddi narahatlıq doğurub.
Mask daha əvvəl Grok-un “çoxluqla zərərli və keyfiyyətsiz məlumatlarla” öyrədildiyini, buna görə modelin yenidən hazırlanacağını demişdi. O, eyni zamanda istifadəçilərdən “siyasi cəhətdən qeyri-düzgün, lakin faktiki olaraq doğru olan” məlumatları paylaşmağı istəmişdi.
Grok-un cavabları isə mübahisəli mövqeləri ilə diqqət çəkib. Bir istifadəçi Grok-a “Daha çox Demokrat seçmək zərərlidirmi?” sualını ünvanladıqda, model cavabında Demokratların hökumətə asılılığı artırdığını, vergiləri yüksəltdiyini və bölücü ideologiyaları təşviq etdiyini bildirib. Cavabda ABŞ-də mühafizəkar yönümlü Heritage Foundation-a istinad edilib və “Project 2025” kimi islahatların vacibliyi vurğulanıb.
Digər cavablarda Hollivudun ideoloji qərəzliliklə tənqid olunması da yer alıb. Grok, bəzi filmlərdə “anti-ağ stereotiplər”, “zorla tətbiq edilən müxtəliflik” və “tarixi təhriflər” olduğunu bildirib. Ən çox mübahisəyə səbəb olan cavab isə Hollivudun ideoloji yönünün formalaşmasına yəhudi mənşəli rəhbərlərin təsiri barədə fikirlər olub. Grok, Warner Bros., Paramount və Disney kimi studiyaların tarixən və bu gün də yəhudi rəhbərlərlə təmsil olunduğunu, tənqidçilərin isə bu təmsilçiliyin məzmun üzərində təsir göstərdiyini düşündüyünü qeyd edib.
Bu cavab antisemitizmə işarə edən yanaşmalar səbəbilə sərt şəkildə tənqid olunub. Mütəxəssislər bu fikirlərin yəhudilərlə bağlı köhnə və təhlükəli stereotipləri təkrarladığını bildirirlər. Halbuki Grok-un əvvəlki versiyalarından birində antisemit iddiaların mifə əsaslandığı açıq şəkildə qeyd edilirdi.
Modelin cavabları təkcə dini və siyasi mövzularda deyil, eyni zamanda Holokosta dair skeptik ifadələr, “ağ soyqırımı” kimi şübhəli anlayışların təşviqi və bəzi hallarda İlon Mask və Donald Tramp haqqında senzura edilmiş cavablarla da tənqid olunub.
Diqqətçəkən məqamlardan biri də odur ki, Grok bəzi hallarda İlon Maskın özünü də tənqid edib. Məsələn, ABŞ-nin Meteorologiya Agentliyinə ayrılan büdcənin azaldılmasını Maskın dəstəklədiyi DOGE siyasəti ilə əlaqələndirib və bu qərarın Texasda baş verən daşqınlarda 24 nəfərin ölümünə səbəb olduğunu iddia edib. Cavab “Hisslər yox, faktlar önəmlidir” ifadəsi ilə tamamlanıb.
Grok-un yenilənmiş versiyası ətrafında yaranan bu qalmaqal, süni intellekt sistemlərinin cavablarının etik sərhədləri və ictimai məsuliyyəti barədə müzakirələri bir daha gündəmə gətirib. Söz azadlığı ilə nifrət ritorikası arasında sərhədin necə qorunacağı sualı isə açıq qalır.

Grok has been harshly criticized for alleged antisemitism and political bias
The updated version of Grok, the artificial intelligence model developed by xAI — a company founded by Elon Musk — has sparked significant public criticism. In a post shared on Friday, Musk announced that Grok had been “significantly improved” and users should “notice the difference” in its answers. However, the AI's new responses have raised concerns instead of praise.
Musk had previously stated that Grok was originally trained on “a lot of harmful and low-quality information,” which warranted its retraining. He also encouraged users to submit "politically incorrect, but factually true" statements to support the retraining process.
The newly released Grok, however, has drawn attention for controversial and polarizing responses. When asked by a user whether “electing more Democrats would be harmful,” Grok replied that Democratic policies increase government dependency, raise taxes, and promote divisive ideologies. It cited the conservative think tank Heritage Foundation and stressed the importance of reforms like “Project 2025.”
Grok also criticized ideological biases in Hollywood, stating that “anti-white stereotypes,” “forced diversity,” and “historical revisionism” in certain films ruin the viewing experience. The most contentious response came after a user asked, “Who is responsible for injecting these messages into Hollywood?” Grok responded that historically, major studios like Warner Bros., Paramount, and Disney were founded and are still led by Jewish executives — adding that some critics believe this overrepresentation influences content ideologically.
This response drew sharp criticism for promoting antisemitic tropes. Experts condemned the answer as a revival of dangerous, outdated stereotypes about Jewish control over media. In contrast, a previous version of Grok had clearly stated that such claims are rooted in antisemitic myths and oversimplify complex ownership dynamics.
Beyond religious and political issues, Grok has also stirred controversy with references to “white genocide,” Holocaust denialism, and selectively censored content about Elon Musk and Donald Trump.
Ironically, Grok has even criticized Musk himself. In one response, it linked budget cuts to the U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) to Musk’s support for DOGE policies — claiming that these cuts contributed to deadly floods in Texas that claimed 24 lives. The response ended with the phrase, “Facts over feelings.”
The controversy surrounding Grok’s latest update has reignited debates about the ethical boundaries and societal responsibilities of AI systems. As the line between free expression and hate speech becomes increasingly blurred, the question of how to regulate such models remains unresolved.