Harvard tələbələrinin Sİ ilə işləyən "ağıllı eynək" startapı 1 milyon dollar investisiya alıb
Harvard Universitetinin iki tələbəsi AnhPhu Nguyen və Caine Ardayfio, süni intellektə əsaslanan və həmişə aktiv olan yeni "ağıllı eynək" hazırlayıblar. "Halo" cihazı, onu taxan şəxsin bütün söhbətlərini dinləyir, yazır və sözləri mətnə çevirir. Bundan başqa, süni intellekt danışıqlara uyğun məlumatları real vaxtda birbaşa eynəyin ekranına çıxarır.
Layihənin həmtəsisçisi AnqFu Nguyenin sözlərinə görə, onların məqsədi eynəyi taxan kimi insanı "super ağıllı" edən texnologiya yaratmaqdır. Digər həmtəsisçi Keyn Ardayfio isə bu eynəyin istifadəçiyə "sonsuz yaddaş" verdiyini deyir. Məsələn, kimsə sizə çətin bir sual versə, cavab dərhal eynəyin ekranında görünəcək.
Tələbələr bu startap üçün 1 milyon dollar investisiya cəlb ediblər. Qiyməti 249 dollar olacaq "Halo X" eynəkləri artıq öncədən sifariş üçün satışa çıxarılıb.
Bu yeni texnologiya məxfilik sahəsində ciddi narahatlıqlar yaradır. Çünki "Halo X" eynəklərində qeydiyyat aparıldığını göstərən heç bir xarici işıq yoxdur. Yaradıcılar bu xüsusiyyəti eynəyin adi eynək kimi görünməsi üçün əlavə etdiklərini bildiriblər.
Bu isə digər insanların razılığı olmadan onların söhbətlərinin gizli şəkildə yazılmasına səbəb ola bilər ki, bu da bir çox ölkənin qanunlarına ziddir. Lakin tələbələr, bu məsuliyyətin tamamilə eynəyin istifadəçisinin üzərinə düşdüyünü deyirlər.
Mütəxəssislər, bu cür gizli qeydiyyat cihazlarının insanların ictimai yerlərdəki məxfilik gözləntilərinə zərər verəcəyindən narahatdırlar. Həmçinin, toplanan məlumatların harada saxlanıldığı və necə qorunduğu barədə də suallar yaranır. Şirkət məlumatların şifrələndiyini iddia etsə də, bu barədə konkret sübut təqdim etməyib.
Qeyd edək ki, bu tələbələr əvvəllər də mübahisəli layihələrlə tanınırdılar. Onlar, Meta-nın ağıllı eynəklərinə üz tanıma funksiyası əlavə edərək, yoldan keçən insanları icazəsiz şəkildə müəyyən edə biləcəklərini göstərmişdilər.
"Halo X" eynəkləri hazırda yalnız mikrofon və displeyə malikdir. Məlumatları emal etmək üçün smartfona qoşulur və Google-un "Gemini" və "Perplexity" süni intellekt platformalarından istifadə edir.

21 August 2025 12:28
Two Harvard University students, AnhPhu Nguyen and Caine Ardayfio, have developed a new AI-powered, always-on smart glasses device called “Halo.” The device listens to all conversations of the wearer, records them, and converts speech into text. Additionally, the AI displays relevant information in real-time directly on the glasses’ screen.
According to co-founder AnhPhu Nguyen, their goal is to create technology that makes the wearer “super intelligent.” Co-founder Caine Ardayfio adds that the glasses provide users with “infinite memory.” For example, if someone asks a difficult question, the answer appears immediately on the glasses’ display.
The students have raised $1 million in investment for this startup. The Halo X glasses, priced at $249, are now available for pre-order.
Privacy and Security Concerns
This new technology raises significant privacy concerns, as the Halo X glasses do not feature any external indicator light to show recording. The creators say this was intentionally added to make the glasses look like ordinary eyewear.
However, this means conversations could be secretly recorded without others’ consent, potentially violating laws in many countries. The students emphasize that responsibility rests entirely with the wearer.
Experts warn that such covert recording devices could undermine public expectations of privacy. Questions also remain about where the collected data is stored and how it is protected. Although the company claims the data is encrypted, it has not provided concrete evidence.
It is worth noting that these students have previously gained attention for controversial projects. They added facial recognition features to Meta smart glasses, demonstrating the ability to identify passersby without permission.
The Halo X glasses currently include only a microphone and display. They connect to a smartphone for data processing and use Google’s Gemini and Perplexity AI platforms.