OpenAI ChatGPT-də məlumatların şifrələnməsi üzərində işləyir
OpenAI, istifadəçilərin məlumatlarını qorumaq üçün platformaya şifrələmə funksiyasını əlavə etməyi nəzərdən keçirir. Bu barədə Sem Altman məlumat verib. Onun sözlərinə görə, bu yenilik ilk olaraq müvəqqəti söhbətlər üçün tətbiq olunacaq.
Müvəqqəti söhbətlər istifadəçinin tarixçəsində saxlanılmır və ən əsası, OpenAI tərəfindən süni intellekt modelinin öyrədilməsi üçün istifadə edilmir. Altman bildirir ki, bu, insanların ChatGPT ilə daha çox şəxsi məlumat paylaşdığını nəzərə alaraq, məxfilik təhlükəsizliyini artırmaq məqsədi daşıyır. O qeyd edib ki, ChatGPT ilə aparılan söhbətlər hələlik həkim və ya vəkillə aparılan söhbətlər kimi qorunmur, bu səbəbdən şifrələməyə ehtiyac var.
Bununla belə, bu planların həyata keçirilməsi asan olmayacaq. Bir neçə çətinlik mövcuddur:
• Hüquqi məsələ: Keçən il məhkəmənin qərarına əsasən, müəllif hüquqlarının pozulması ilə bağlı bir işə görə OpenAI şirkətindən müvəqqəti və silinmiş söhbətləri saxlamaq tələb olunur. Bu qərar məxfilik müdafiəçiləri tərəfindən tənqid olunur.
• Texniki çətinliklər: Ekspertlərin fikrincə, çatbotlarda tam şifrələmə (end-to-end encryption) tətbiq etmək texniki olaraq mürəkkəbdir. Adi mesajlaşma proqramlarından fərqli olaraq, burada süni intellekt söhbətin bir hissəsi olur və alqoritmlərin düzgün işləməsi üçün məlumatlara girişə ehtiyac duyulur.
Bəzi şirkətlər bu problemi qismən həll etməyə çalışırlar. Məsələn, Apple öz "Private Cloud Compute" adlı texnologiyası ilə "Apple Intelligence" üçün sorğuları serverlərdə emal edir, lakin istifadəçi məlumatlarına geniş çıxışı məhdudlaşdırır.
Ümumilikdə, OpenAI-nin bu planları istifadəçilər üçün məxfilik baxımından ümidverici olsa da, hələlik texniki və hüquqi maneələr mövcuddur. Şirkət bu məsələnin nə zaman həll olunacağı ilə bağlı dəqiq bir tarix açıqlamayıb.

OpenAI is working on encryption for ChatGPT
OpenAI is considering adding an encryption feature to protect users’ data on ChatGPT, according to CEO Sam Altman. He stated that this feature would initially apply to temporary chats.
Temporary chats are not saved in the user’s history and, importantly, are not used to train OpenAI’s AI models. Altman emphasized that this step aims to enhance privacy because users often share sensitive information with ChatGPT. He also noted that conversations with ChatGPT currently do not have the same legal privacy protections as those with doctors or lawyers, highlighting the need for encryption.
However, implementing this feature comes with challenges:
• Legal issues: Last year, a court ruling in a copyright infringement case required OpenAI to retain temporary and deleted chats. Privacy advocates have criticized this decision.
• Technical challenges: Experts say implementing full end-to-end encryption in chatbots is complex. Unlike regular messaging apps, AI is part of the conversation and needs access to the data for its algorithms to function correctly.
Some companies have partially addressed this issue. For example, Apple’s Private Cloud Compute technology processes requests for Apple Intelligence on servers while limiting broad access to user data.
Overall, OpenAI’s plans are promising for user privacy, but technical and legal obstacles remain. The company has not yet provided a timeline for when these issues will be resolved.