Hertz kiberhücuma məruz qalıb
Avtomobil kirayəsi şirkəti Hertz müştərilərinin şəxsi məlumatlarının və sürücülük vəsiqələrinin oğurlandığını açıqlayıb. Oğurlanan məlumatlar arasında müştərilərin adları, doğum tarixləri, əlaqə məlumatları, sürücülük vəsiqələri, ödəmə kartları və bəzi hallarda Sosial Sığorta nömrələri və digər hökumət sənədləri də var. Hertz, məlumat sızıntısının ABŞ, Avstraliya, Kanada, Yeni Zelandiya, Böyük Britaniya və Avropa İttifaqında yaşayan müştərilərini təsirləndirdiyini bildirib.
Şirkət, məlumat sızıntısının Cleo adlı bir təchizatçının proqram təminatının zəifliyindən yarandığını açıqlayıb. Cleo, çoxsaylı şirkətlərə məlumat ötürmə xidmətləri təqdim edən bir proqram təminatı istehsalçısıdır və ötən il Rusiya ilə əlaqəli bir hacker qrupu tərəfindən böyük bir kiberhücum hədəfi olub.
Hertz, şirkətinin öz şəbəkəsinin hücumdan təsirlənmədiyini, lakin məlumatlarının icazəsiz üçüncü tərəf tərəfindən əldə olunduğunu bildirib. Bu, Hertz müştərilərinin şəxsi məlumatlarının təhlükəyə düşməsi ilə nəticələnib. Şirkət, zərər çəkmiş müştəri sayını açıqlamasa da, bu sızıntının daha çox insana təsir etdiyi ehtimal edilir.

Car rental company Hertz has announced that customers' personal data and driver's licenses were stolen in a cyberattack. The stolen data includes customers' names, birth dates, contact information, driver's licenses, payment card details, and in some cases, Social Security numbers and other government-issued IDs. Hertz has stated that the data breach affected customers in the United States, Australia, Canada, New Zealand, the United Kingdom, and the European Union.
The company explained that the breach resulted from vulnerabilities in the software of a supplier named Cleo. Cleo provides data transfer services to multiple companies and was targeted by a major cyberattack last year, linked to a hacker group from Russia.
Hertz confirmed that its own network was not compromised but that its data was accessed by an unauthorized third party. This has led to the exposure of Hertz customers' personal information. Although the company did not disclose the exact number of affected customers, it is believed that the breach impacted a larger group of individuals.