Hindistan startaplar üçün yeni 1,15 milyard dollar dəyərində fond yaradır
Hindistan hökuməti 2025-26 maliyyə ili üçün yeni büdcə təqdim edib və bu büdcə texnoloji yenilikləri və təmiz enerjini artırmağa yönəlmiş islahatlar və proqramlarla birlikdə açıqlanıb. Maliyyə naziri Nirmala Sitharaman bildirib ki, yeni fond (Fund of Funds) yaradılacaq və bu fond daha əvvəlki startup maliyyələşdirmə proqramlarının üzərinə qurulacaq. Həmçinin, bu fond artıq alternativ investisiya sahələrindən 1 milyard dollardan çox vəsait alıb.
Yeni fond əvvəlki proqramlardan daha geniş sahələri əhatə edəcək, amma hansı sahələrə fokuslanacağı hələ dəqiqləşdirilməyib. Nazirin açıqlamasına görə, həmçinin bir Yüksək Səviyyəli Tənzimləmə İslahatları Komitəsi yaradılacaq ki, bu komitə bir il ərzində müxtəlif tənzimləmə, lisenziyalar və icazələri nəzərdən keçirəcək. Bu, startup və texnologiya şirkətləri üçün yükü azaltmağı və iqtisadi idarəetməni gücləndirməyi hədəfləyir.
Hindistan irəliləmiş texnologiyalar üzərində işləyən yeni nəsil startup-ları dəstəkləmək üçün ayrıca bir Dərin Texnologiya Fondu da yaratmağı planlaşdırır. Bu, Hindistanın texnologiya sahəsindəki mövqeyini gücləndirmək məqsədilə edilən böyük bir addımdır.
Hindistanın startup ekosistemi son illərdə böyük inkişaf göstərib və ölkə 100-dən çox unicorn startup-a ev sahibliyi edir. Hindistan həmçinin Silicon Valley nəhəngləri üçün ən böyük böyümə bazarlarından biri olaraq diqqət çəkir. Hökumət startup-lara vergi üstünlüklərini beş il müddətinə uzatdığını açıqlayıb və 2030-cu ildən əvvəl qurulan şirkətlər bəzi vergi endirimlərindən faydalana biləcək.
Yeni təşəbbüs, xüsusilə, qadınlar və müəyyən kastalar və tayfalardan olan 500,000 yeni sahibkarı dəstəkləməyə yönələcək. Bu sahibkarlara beş il ərzində 24,000 dollara qədər kredit veriləcək. Həmçinin, Hindistanın elektronika istehsalında yenilikləri artırmaq məqsədilə texnologiya startup-larına vergi güzəştləri təklif edilib.
Büdcə ticarət sənədləri və maliyyələşdirmə həlləri üçün yeni bir platforma olan "BharatTradeNet"i də təqdim edir ki, bu da fintech startup-larına fayda verə bilər.

India is creating a new $1.15 billion fund for startups
The Indian government has presented the new budget for the 2025-26 financial year, which includes reforms and programs aimed at boosting technological innovation and clean energy. Finance Minister Nirmala Sitharaman announced that a new Fund of Funds will be established, building on previous startup financing programs. This fund has already secured over $1 billion from alternative investment sectors.
The new fund will cover a broader range of sectors than previous programs, but the specific focus areas have not yet been clarified. According to the minister, a High-Level Regulatory Reform Committee will also be set up to review various regulations, licenses, and permits over the course of a year. The goal is to reduce the burden on startups and technology companies while strengthening economic governance.
India also plans to establish a separate Deep Technology Fund to support next-generation startups working on advanced technologies. This is a significant step toward strengthening India's position in the technology sector.
India's startup ecosystem has seen tremendous growth in recent years, with the country now home to more than 100 unicorn startups. Additionally, India is one of the fastest-growing markets for Silicon Valley giants. The government has announced a five-year extension of tax benefits for startups, and companies established before 2030 will be eligible for certain tax reductions.
The new initiative will focus on supporting 500,000 new entrepreneurs, particularly women and individuals from certain castes and tribes. These entrepreneurs will be eligible for loans of up to $24,000 over five years. Furthermore, tax incentives have been offered to technology startups to boost innovation in India's electronics manufacturing sector.
The budget also introduces "BharatTradeNet," a new platform for trade documents and financing solutions, which could benefit fintech startups.