Hindistanda imtahanlara görə Telegram 1 həftəlik bloklandı
Hindistan hökuməti milli tibb universitetlərinə qəbul imtahanı (NEET) ətrafında artan dələduzluq hallarına qarşı mübarizə məqsədilə Telegram messencerini bir həftəlik bloklayıb. Qərara əsasən, platformaya giriş 22 iyun 2026-cı il tarixinədək məhdudlaşdırılacaq.
Təhsil Nazirliyinin açıqlamasına görə, fırıldaqçılar Telegram vasitəsilə abituriyentləri aldadaraq imtahanla bağlı saxta məlumatlar yayırlar. Bununla belə, qurum konkret detallar açıqlamayıb.
Qeyd edək ki, 2026-cı ilin may ayında NEET imtahanının nəticələri sualların sızdırılması səbəbindən ləğv edilmişdi. İmtahanın yenidən keçirilməsi planlaşdırılır.
Hindistan hökuməti Telegram-ın bloklanmasını “son çarə” adlandırıb və bildirib ki, platformadan dələduzluq məzmunlarının silinməsi ilə bağlı əvvəlki cəhdlər nəticə verməyib. Rəsmilər məhdudiyyətlərin yüz minlərlə istifadəçiyə təsir etdiyini etiraf edərək yaranan narahatlığa görə təəssüfləndiklərini bildiriblər.

The Indian government has blocked the Telegram messenger for a week to combat the growing number of cheating cases surrounding the National Eligibility cum Entrance Exam (NEET). According to the decision, access to the platform will be restricted until June 22, 2026.
According to the Ministry of Education, fraudsters are using Telegram to deceive applicants and spread fake information about the exam. However, the agency did not provide specific details.
Note that in May 2026, the results of the NEET exam were canceled due to question leaks. The exam is planned to be re-conducted.
The Indian government called the blocking of Telegram a “last resort” and said that previous attempts to remove cheating content from the platform had not yielded results. Officials acknowledged that the restrictions affected hundreds of thousands of users and expressed regret for the inconvenience caused.