OpenAI 2025-ci ili rekord maliyyə göstəriciləri ilə başa vursa da, şirkətin xalis zərəri kəskin şəkildə artıb. Financial Times-ın məlumatına görə, OpenAI-nin 2025-ci ildə gəliri 13 milyard dollara çatıb. İlin sonuna doğru şirkət aylıq təxminən 2 milyard dollar gəlir əldə edib. Müqayisə üçün, bu göstərici 2024-cü ilin sonunda 1 milyard dollar idi.
Bununla yanaşı, OpenAI-nin xalis zərəri bir il ərzində təxminən səkkiz dəfə artaraq 39 milyard dollara yüksəlib. Şirkətin ümumi xərcləri isə 34 milyard dollar təşkil edib. Bu vəsaitin 19 milyard dolları tədqiqat və inkişaf işlərinə, təxminən 6 milyard dolları isə satış və marketinq fəaliyyətlərinə yönəldilib.
Məlumata görə, 39 milyard dollarlıq zərərin təxminən 30 milyard dolları şirkətin əvvəlki korporativ strukturu ilə bağlı birdəfəlik mühasibat uçotu düzəlişlərindən qaynaqlanıb. Bu amil nəzərə alınmadıqda, OpenAI-nin real xalis zərəri təxminən 8 milyard dollar olub.
Qeyd edək ki, OpenAI 2025-ci ilin oktyabrında korporativ restrukturizasiya həyata keçirib. Şirkət rəhbəri Sam Altman daha əvvəl əməkdaşlara bildirib ki, OpenAI növbəti bir il ərzində IPO keçirməyi planlaşdırır. Şirkətin ABŞ Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyasına (SEC) təqdim etdiyi məxfi müraciət isə IPO-nun vaxtı ilə bağlı daha çevik qərar verməyə imkan yaradır.

OpenAI's Net Loss Reaches $39 Billion
Although OpenAI ended 2025 with record financial results, the company's net loss increased sharply. According to the Financial Times, OpenAI's revenue in 2025 reached $ 13 billion. Towards the end of the year, the company generated about $ 2 billion in monthly revenue. For comparison, this figure was $ 1 billion at the end of 2024.
At the same time, OpenAI's net loss increased almost eightfold in a year, to $ 39 billion. The company's total expenses amounted to $ 34 billion. Of this amount, $ 19 billion was spent on research and development, and about $ 6 billion on sales and marketing activities.
According to the report, about $ 30 billion of the $ 39 billion loss was due to one-time accounting adjustments related to the company's previous corporate structure. Without taking this factor into account, OpenAI's real net loss was about $ 8 billion.
OpenAI underwent a corporate restructuring in October 2025. CEO Sam Altman previously told employees that OpenAI plans to hold an IPO within the next year. The company's confidential filing with the U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) allows for more flexibility in deciding when to go public.