Hiroşimada atom bombasının yaratdığı əvvəllər məlum olmayan maddə aşkar edilib
Alimlər 1945-ci ildə Hiroşimaya atılan atom bombasının partlayışı nəticəsində yaranmış, əvvəllər elmə məlum olmayan yeni kristal ərintisi aşkar ediblər. Tədqiqatın nəticələri Science Advances jurnalında dərc olunub.
Florensiya Universitetinin geoloqu və kristalloqrafı Luka Bindinin rəhbərlik etdiyi beynəlxalq tədqiqat qrupu atom partlayışından sonra yaranmış mikroskopik hissəcikləri araşdırarkən silisiumla zəngin, çoxkomponentli metal ərintisi müəyyən edib. Alimlərin sözlərinə görə, bu maddə beş və ya daha çox əsas metal elementindən ibarətdir və yalnız ekstremal temperatur və təzyiq şəraitində yarana bilir.
Araşdırma zamanı Hiroşimadan toplanmış 34 mikroskopik nümunə yüksək dəqiqlikli rentgen analizindən keçirilib. Onların birində dəmir, nikel, silisium və alüminium kimi elementlərdən ibarət tamamilə yeni kristal quruluş aşkarlanıb.
Mütəxəssislərin fikrincə, atom partlayışı zamanı temperatur 7000°C-dən yuxarı qalxıb və şəhərdəki tikililər, metal, şüşə və digər materiallar plazmaya çevrilərək sonradan sürətlə soyuyub. Məhz bu ekstremal şərait nəticəsində yeni kristal ərintisi formalaşıb.
Alimlər hesab edirlər ki, bu kəşf yalnız nüvə partlayışlarının təsirlərini daha yaxşı anlamağa deyil, həm də yüksək möhkəmlik, istiliyədavamlılıq və korroziyaya qarşı davamlı yeni materialların hazırlanmasına töhfə verə bilər.

Previously unknown substance created by atomic bomb in Hiroshima discovered
Scientists have discovered a new, previously unknown crystal alloy that was formed as a result of the atomic bomb dropped on Hiroshima in 1945. The results of the study are published in the journal Science Advances.
An international research team led by Luca Bindi, a geologist and crystallographer at the University of Florence, identified a silicon-rich, multi-component metal alloy while studying microscopic particles formed after the atomic explosion. According to the scientists, this substance consists of five or more basic metal elements and can only be formed under extreme conditions of temperature and pressure.
During the study, 34 microscopic samples collected from Hiroshima were subjected to high-precision X-ray analysis. In one of them, a completely new crystal structure was discovered, consisting of elements such as iron, nickel, silicon and aluminum.
According to experts, during the atomic explosion, the temperature rose above 7,000 ° C and the buildings, metal, glass and other materials in the city turned into plasma and then cooled rapidly. It was precisely as a result of these extreme conditions that the new crystal alloy was formed.
Scientists believe that this discovery could not only contribute to a better understanding of the effects of nuclear explosions, but also contribute to the development of new materials with high strength, heat resistance, and corrosion resistance.