MrBeast-in şirkəti Z nəslinin fintexi Step-i satın aldı
YouTube-un ən böyük ulduzlarından biri olan MrBeast bazar ertəsi açıqlayıb ki, ona məxsus Beast Industries şirkəti yeniyetmələr və gənclər üçün nəzərdə tutulmuş bankçılıq tətbiqi Step-i satın alır.
İndiyədək təxminən 500 milyon dollar investisiya cəlb edən və 7 milyondan çox istifadəçiyə çatan Step, Gen Z auditoriyasına kredit tarixçəsi yaratmaq, pul yığmaq və investisiya etmək kimi maliyyə alətlərini təqdim edir. Şirkət Charli D’Amelio, Will Smith, The Chainsmokers və Stephen Curry kimi məşhurların, həmçinin General Catalyst, Coatue, Stripe kimi iri investorların diqqətini çəkib.
Gənc auditoriyaya yönəlmiş fintech məhsulunu daha geniş kütləyə çatdırmaq istəyən Step üçün Gen Z fenomeni MrBeast ilə tərəfdaşlıq məntiqli addım hesab olunur. Əsl adı Jimmy Donaldson olan MrBeast, 466 milyondan çox abunəçisi ilə YouTube-un ən çox izlənən kontent yaradıcısıdır. Lakin onun ambisiyaları təkcə platformadakı videolarla məhdudlaşmır.
“Böyüyəndə mənə investisiya, kredit qurmaq və ya pulu düzgün idarə etmək barədə heç kim dərs keçməyib,” – deyə 27 yaşlı Donaldson bildirib. “Mən heç vaxt malik olmadığım maliyyə əsaslarını milyonlarla gəncə vermək istəyirəm.”
Bu satınalma, ötən il sızdırılmış təqdimat sənədlərində Beast Industries-in fintech sahəsinə maraq göstərməsi fonunda gözlənilən addım kimi qiymətləndirilir. Məlumata görə, şirkət eyni zamanda aşağı qiymətli mobil rabitə xidməti (MVNO) – Ryan Reynolds-un Mint Mobile brendinə bənzər mobil plan – yaratmaq imkanlarını da araşdırır.
Digər aparıcı kontent yaradıcılarda olduğu kimi, Beast Industries-in biznes modeli təkcə YouTube reklam gəlirlərinə əsaslanmır. Şirkət həmin gəlirlərin böyük hissəsini yenidən kontent istehsalına yönəldir. Sızdırılmış və Bloomberg tərəfindən yayımlanmış sənədlərə görə, Beast Industries-in əsas gəlir mənbəyi Feastables şokolad brendidir və bu marka həm MrBeast-in YouTube kanalından, həm də Prime Video-da yayımlanan “Beast Games” şousundan daha gəlirlidir. Bununla belə, Lunchly və MrBeast Burger kimi digər layihələr gözlənilən uğuru əldə edə bilməyib.
“Bu satınalmanın platformamızı gücləndirəcəyinə və Step istifadəçilərinə daha innovativ məhsullar təqdim edəcəyinə inanırıq,” – deyə Step-in təsisçisi və baş icraçı direktoru CJ MacDonald açıqlamasında bildirib.

10 February 2026 12:19
MrBeast, one of YouTube’s biggest stars, announced Monday that his company, Beast Industries, is acquiring Step, a banking app for teens and young adults.
Step, which has raised nearly $500 million in funding to date and has more than 7 million users, offers financial tools for Gen Z audiences to build credit, save money, and invest. The company has attracted the attention of celebrities like Charli D’Amelio, Will Smith, The Chainsmokers, and Stephen Curry, as well as major investors like General Catalyst, Coatue, and Stripe.
For Step, who wants to bring its fintech product aimed at a younger audience to a wider audience, partnering with Gen Z phenomenon MrBeast makes sense. MrBeast, whose real name is Jimmy Donaldson, is YouTube’s most-watched content creator with more than 466 million subscribers. But his ambitions aren’t limited to videos on the platform.
“Growing up, I was never taught how to invest, how to build credit, how to manage money,” Donaldson, 27, said. “I want to give millions of young people the financial fundamentals that I never had.”
The acquisition is seen as a welcome move after Beast Industries’ interest in fintech was revealed in a leaked filing last year. The company is also reportedly exploring the possibility of creating a low-cost mobile network operator (MVNO) — a mobile plan similar to Ryan Reynolds’ Mint Mobile brand.
Like other leading content creators, Beast Industries’ business model isn’t based solely on YouTube advertising revenue. The company reinvests much of that revenue back into content production. According to the leaked documents, which were published by Bloomberg, Beast Industries’ primary revenue stream is its chocolate brand Feastables, which is more profitable than both MrBeast’s YouTube channel and the “Beast Games” show on Prime Video. However, other ventures like Lunchly and MrBeast Burger have not been as successful as they were hoped.
“We believe this acquisition will strengthen our platform and provide more innovative products to Step users,” Step founder and CEO CJ MacDonald said in a statement.