HubSpot 10 ay əvvəl qurulan İsrail startapı XFunnel-i satın aldı
HubSpot cəmi 10 ay əvvəl qurulan İsrail startapı XFunnel-i satın aldığını açıqlayıb. Bu, HubSpot-un İsraildəki ilk satınalmasıdır və şirkətin süni intellekt əsaslı marketinq strategiyasını genişləndirməsi kimi qiymətləndirilir.
XFunnel 2025-ci ilin əvvəlində Beeri Amiel və Neri Bluman tərəfindən təsis edilib. Startapın məqsədi süni intellekt dövründə marketinqin necə dəyişdiyini anlamaq və şirkətlərə “cavab mühərrikləri” (Answer Engines) dövrünə uyğun alətlər təqdim etmək idi. Bu alətlər ChatGPT, Claude və Perplexity kimi AI modellərinin istifadəçilərə axtarış nəticələri deyil, birbaşa cavablar təqdim etdiyi yeni mühitdə brendlərin görünürlüğünü qorumağa kömək edir.
HubSpot və XFunnel-in əməkdaşlığı əvvəlcə müştəri münasibəti kimi başlayıb, daha sonra investisiyaya və sonda tam satınalmaya çevrilib. Müqavilənin maliyyə detalları açıqlanmayıb.
Hazırda HubSpot-un bazar dəyəri 26 milyard dollar civarındadır. Şirkət bu addımı özünün yeni “Loop Marketing” təşəbbüsünün bir hissəsi kimi təqdim edir. Bu modelin məqsədi — şirkətlərə süni intellekt platformaları vasitəsilə müştəri cəlb etmək, əlaqə yaratmaq və satış prosesini optimallaşdırmaq üçün innovativ yanaşma təklif etməkdir. HubSpot-un məlumatına görə, AI əsaslı potensial müştəri axtarışı ənənəvi üsullardan 3 dəfə daha effektiv nəticə verir.
HubSpot-un Marketinq bölməsinin vitse-prezidenti Angela DeFranco bildirib:
“Süni intellekt insanların şirkətləri tapma və onlarla əlaqə qurma üsulunu dəyişdirir. Biz müştərilərimiz üçün bu keçidi asanlaşdırmaq istəyirik.”
XFunnel-in həmtəsisçiləri Amiel və Bluman isə qeyd ediblər ki, HubSpot ilə birləşmə “marketinqin gələcəyini birgə formalaşdırmaq” üçün böyük fürsətdir. Onların sözlərinə görə, əsas diqqət Answer Engine Optimization (AEO) — yəni AI cavablarında brendlərin görünməsini təmin edən yeni istiqamətin inkişafına yönələcək.
XFunnel-in inkişafı olduqca sürətli olub: startap cəmi 10 ay əvvəl qurulub, 6 ay sonra ilk müştəriləri ilə işləməyə başlayıb. İndi isə o, HubSpot-un tərkibinə daxil olaraq 270 mindən çox biznesin istifadə etdiyi platformada süni intellekt əsaslı marketinqin daha dərin inteqrasiyasına töhfə verəcək.

02 November 2025 23:02
HubSpot has announced the acquisition of Israeli startup XFunnel, which was founded just 10 months ago. This is HubSpot’s first acquisition in Israel and is seen as an expansion of the company’s AI-powered marketing strategy.
XFunnel was founded in early 2025 by Beeri Amiel and Neri Bluman. The startup’s goal was to understand how marketing is changing in the age of AI and provide companies with tools for the era of “Answer Engines.” These tools help brands maintain visibility in a new environment where AI models like ChatGPT, Claude, and Perplexity provide users with direct answers rather than search results.
HubSpot and XFunnel’s partnership initially began as a customer relationship, then grew into an investment and eventually a full acquisition. Financial details of the deal were not disclosed.
HubSpot currently has a market cap of around $26 billion. The company presents the move as part of its new “Loop Marketing” initiative. The goal of this model is to offer companies an innovative approach to attracting customers, connecting with them, and optimizing the sales process through artificial intelligence platforms. According to HubSpot, AI-based prospecting is 3 times more effective than traditional methods.
Angela DeFranco, VP of Marketing at HubSpot, said:
“Artificial intelligence is changing the way people find and connect with companies. We want to make this transition easier for our customers.”
XFunnel co-founders Amiel and Bluman noted that the merger with HubSpot is a great opportunity to “co-shape the future of marketing.” According to them, the main focus will be on developing Answer Engine Optimization (AEO) — a new direction that ensures the visibility of brands in AI answers.
XFunnel’s development has been quite rapid: the startup was founded just 10 months ago, and after 6 months it began working with its first customers. Now, it will join HubSpot and contribute to deeper integration of AI-powered marketing into the platform used by more than 270,000 businesses.