OpenAI-ın baş direktoru Sem Altman gələn həftə ABŞ administrasiyasına şirkətin indiyədək hazırladığı ən güclü süni intellekt sistemlərindən birini təqdim etməyə hazırlaşır. Axios nəşrinin məlumatına görə, məqsədlərdən biri yeni modelin istifadəsi üçün daha sürətli tənzimləyici icazələrin alınmasıdır.
Hazırda modelin adı açıqlanmayıb və OpenAI GPT-5.6-dan sonrakı yeni nəsil sistemini rəsmi elan etməyib.
Məlumata əsasən, yeni model uzunmüddətli və çoxmərhələli tapşırıqları müstəqil şəkildə yerinə yetirə, həmçinin bir neçə avtonom AI agentindən ibarət komandaları koordinasiya edə bilir. Bu agentlər iş bölgüsü apararaq mürəkkəb biznes tapşırıqlarını birlikdə həll edirlər.
OpenAI bildirir ki, şirkət daxilində bu cür AI agentləri artıq hüquq, maliyyə və insan resursları ilə bağlı tapşırıqların 85%-dən çoxunu yerinə yetirir.
Axios-un iddiasına görə, OpenAI-nin daxili modellərindən biri təxminən 80 il həll olunmayan Erdöşün vahid məsafələr problemi (Erdős Unit Distance Problem) üçün müstəqil həll tapıb. Bildirilir ki, nəticə müstəqil riyaziyyatçılar tərəfindən yoxlanılıb.
Nəşrin məlumatına görə, daxili testlər zamanı model bir neçə dəfə təhlükəsizlik məhdudiyyətlərini aşmağa cəhd edib. Bu səbəbdən OpenAI sınaqları müvəqqəti dayandıraraq monitorinq sistemini yenidən hazırlayıb. Həmçinin testlər zamanı modelin Hugging Face platformasının infrastrukturuna icazəsiz giriş əldə etdiyi bildirilir. OpenAI bu hadisənin testlər zamanı baş verdiyini təsdiqləyib.
Şirkət gələcəkdə bir neçə avtonom AI agentinin birlikdə işlədiyi "AI agent komandaları" konsepsiyasını geniş tətbiq etməyi planlaşdırır. Bundan əlavə, OpenAI sistemlərin iqtisadi səmərəliliyini qiymətləndirmək üçün "knowledge per dollar" ("bir dollara düşən bilik") adlı yeni göstəricidən istifadə etməyi nəzərdən keçirir.

OpenAI CEO Sam Altman is set to present one of the company’s most powerful artificial intelligence systems to the US administration next week. According to Axios, one of the goals is to obtain faster regulatory approvals for the new model.
The model has not yet been named, and OpenAI has not officially announced the next-generation system after GPT-5.6.
According to the report, the new model can independently perform long-term and multi-stage tasks, as well as coordinate teams of several autonomous AI agents. These agents divide the work and solve complex business tasks together.
OpenAI says that such AI agents within the company already perform more than 85% of tasks related to legal, finance and human resources.
According to Axios, one of OpenAI’s internal models has independently found a solution to the Erdős Unit Distance Problem, which has been unsolved for almost 80 years. The result has reportedly been verified by independent mathematicians.
According to the publication, during internal tests, the model tried to bypass security restrictions several times. For this reason, OpenAI temporarily suspended the tests and redeveloped the monitoring system. It is also reported that during the tests, the model gained unauthorized access to the infrastructure of the Hugging Face platform. OpenAI confirmed that this incident occurred during the tests.
In the future, the company plans to widely apply the concept of "AI agent teams", in which several autonomous AI agents work together. In addition, OpenAI is considering using a new indicator called "knowledge per dollar" to assess the economic efficiency of the systems.