“IDDA CUP – Bahar 2024” olimpiadasında 400-dən çox məktəbli və universitet tələbəsi iştirak edib
İnnovasiya və  Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin təşəbbüsü ilə “Technest” Təqaüd Proqramı çərçivəsində “IDDA CUP – Bahar 2024” olimpiadası həyata keçirilib. 400-dən çox məktəbli və universitet tələbəsinin iştirak etdiyi olimpiada 6 fərqli universitetin kampuslarında baş tutub.
Yekunda yüksək nəticə göstərən 156 nəfər olimpiadanın final mərhələsinə vəsiqə qazanıb. Bununla yanaşı, müsabiqədən kənar Respublika Fənn Olimpiadalarının qalibi olan 139 nəfər də “IDDA CUP – Bahar 2024”-ün finalında iştirak edəcək.
Müsabiqənin keçirilməsində əsas məqsəd şagird və tələbələr arasında alqoritmik təfəkkür bacarıqlarının formalaşdırılması, Azərbaycan məktəbli və tələbə komandalarının beynəlxalq proqramlaşdırma müsabiqələrinə hazırlanması, onların komanda rəhbərlərinin təcrübələrinin artırılmasıdır. Eyni zamanda Azərbaycan ali təhsil müəssisələrini beynəlxalq proqramlaşdırma düşərgələrinin keçirildiyi məkana çevirmək və beynəlxalq səviyyədə tanınmış təlimçiləri Azərbaycana dəvət etmək əsas hədəflərdəndir.
Qeyd edək ki, “IDDA CUP – Bahar 2024” olimpiadası  İRİA-nın həyata keçirdiyi “Technest” təqaüd proqramının beynəlxalq olimpiadalara xüsusi hazırlıq proqramı çərçivəsində həyata keçirilir. Proqram proqramlaşdırma, informatika və alqoritmik təfəkkür üzrə beynəlxalq müsabiqələrə sistemli hazırlıq yanaşmasını təqdim edir.

More than 400 school and university students participated in the "IDDA CUP - Spring 2024" Olympiad
The "IDDA CUP - Spring 2024" Olympiad was held within the "Technest" Scholarship Program at the initiative of the Innovation and Digital Development Agency. The Olympiad in which more than 400 school and university students took part took place on the campuses of 6 different universities.
In the end, 156 people with high results qualified for the final stage of the Olympiad. In addition, 139 winners of the non-competition Republican Science Olympiads will also participate in the finals of "IDDA CUP - Spring 2024".
The main goal of the competition is to form algorithmic thinking skills among pupils and students, to prepare Azerbaijani school and student teams for international programming competitions, and to increase the experience of their team leaders. At the same time, one of the main goals is to turn Azerbaijan's higher education institutions into places where international programming camps are held and to invite internationally recognized trainers to Azerbaijan.
It should be noted that the "IDDA CUP - Spring 2024" Olympiad is held within the framework of the special preparation program for the international Olympiads of the "Technest" scholarship program implemented by IRIA. The program provides a systematic approach to preparation for international competitions in programming, informatics and algorithmic thinking.