17 Sentyabr 2024 15:31
2024-cü ilin sentyabr ayının 1-nə respublika üzrə uçotda olan 1.570.205 vergi ödəyicisinin 87,2 faizi fiziki şəxslər, 12,8 faizi hüquqi şəxslər və digər təşkilatlar olub. Ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə vergi ödəyicilərinin ümumi sayı 89 947 vahid (6,1 faiz), o cümlədən fiziki şəxslərin sayı 76.266 vahid (5,9 faiz), hüquqi şəxslərin sayı 13.681 vahid (7,3 faiz) artıb. Sentyabr ayının 1-nə qeydiyyatda olan kommersiya qurumlarının sayı 184.820 vahid təşkil edib.
2024-cü ilin yanvar-avqust aylarında 8.741 vahid kommersiya qurumu dövlət qeydiyyatından keçib ki, bunun da 7.791-i (89,1 faiz) yerli investisiyalı, 950-si (10,9 faiz) xarici investisiyalı müəssisələrdir. Dövlət qeydiyyatından keçmiş kommersiya qurumlarının 7.117-si (81,4 faizi) elektron qaydada, onların isə 5.726-sı Asan İmza, 1.372-si finkod+mobil üsulla, 19-u “SİMA” rəqəmsal imza vasitəsi ilə edilmiş müraciətlər əsasında qeydə alınıb.
2024-cü ilin sentyabr ayının 1-nə dövlət qeydiyyatında olan kommersiya qurumlarının tərkibində aktiv ƏDV ödəyicilərinin sayı 38.564 vahid təşkil edərək 2023-cü ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 15,7 faiz artıb. ƏDV ödəyicilərinin ümumi qeydiyyatda xüsusi çəkisi 32,1 faiz təşkil edib. Həmin tarixə dövlət qeydiyyatında olan kommersiya hüquqi şəxslərin 91,2 faizi məhdud məsuliyyətli cəmiyyət, 1,2 faizi səhmdar cəmiyyət, 1,1 faizi kooperativ və s. formalarda yaradılıb.
2024-cü ilin sentyabr ayının 1-nə dövlət qeydiyyatında olan aktiv kommersiya qurumlarının sayı əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 10,9 faiz artıb.

17 September 2024 13:31
As of September 1, 2024, 87.2 percent of the 1,570,205 taxpayers registered in the republic were individuals, 12.8 percent were legal entities and other organizations. Compared to the corresponding period of last year, the total number of taxpayers increased by 89,947 units (6.1 percent), including the number of individuals by 76,266 units (5.9 percent), and the number of legal entities by 13,681 units (7.3 percent). As of September 1, the number of registered commercial institutions was 184,820 units.
In the months of January-August 2024, 8,741 units of commercial institutions were registered, of which 7,791 (89.1 percent) are domestically invested enterprises, and 950 (10.9 percent) are foreign-invested enterprises. 7,117 (81.4 percent) of state-registered commercial institutions were registered electronically, 5,726 of them were registered with Asan Imza, 1,372 with fincode+mobile method, and 19 with "SIMA" digital signature.
As of September 1, 2024, the number of active VAT payers within the state-registered commercial entities amounted to 38,564 units, increasing by 15.7 percent compared to the corresponding period of 2023. The special weight of VAT payers in the total registration was 32.1 percent. As of that date, 91.2 percent of state-registered commercial legal entities are limited liability companies, 1.2 percent are joint-stock companies, 1.1 percent are cooperatives, etc. created in forms.
As of September 1, 2024, the number of active commercial entities registered with the state increased by 10.9 percent compared to the corresponding period of the previous year.