İndoneziya iPhone 16-nın satışını və istifadəsini qadağan edib
İndoneziyada xarici şirkətlər üçün yerli bazarda fəaliyyət göstərmək məqsədilə yerli istehsalata sərmayə qoymaq tələbi mövcuddur və görünən odur ki, Apple bu öhdəliyi tam yerinə yetirməyib.
Apple İndoneziya bazarına giriş üçün ölkədə mühəndis və dizayn mərkəzləri, yəni “Apple akademiyaları” qurmağı vəd etmişdi. Məlum deyil ki, bu məqsədlə və ya başqa səbəbdən, lakin şirkət artıq vəd etdiyi 114 milyon dollardan 98,8 milyon dollarını ödəyib. Yəni, təxminən 15,2 milyon dollar çatışmazlıq var. Nəticədə İndoneziyalılar hal-hazırda iPhone-larsız qalıblar.
Ölkənin Sənaye Nazirliyi bəyan edib ki, cihazların satışını təmin etmək üçün lazım olan IMEI sertifikatlarını verə bilməz. Bu səbəbdən, payızda buraxılan iPhone 16 və digər məhsullar İndoneziyada qadağan edilib. Turistlərə məxsus iPhone-ların taleyi isə hələ ki, tam aydın deyil. Məsələn, Sənaye naziri belə bir açıqlama verib: “Əgər İndoneziyada işləyə bilən iPhone 16 varsa, o zaman mən deyə bilərəm ki, bu cihaz qanunsuzdur. Bizi bu haqda məlumatlandırın.”
Apple-in bu qərarı apellyasiya edib-etməyəcəyi və ya qalan məbləği ödəyib-ödəməyəcəyi hələlik məlum deyil.

Indonesia has banned the sale and use of the iPhone 16
In Indonesia, there is a requirement for foreign companies to invest in local manufacturing in order to operate in the local market, and it appears that Apple has not fully fulfilled this obligation.
Apple has promised to establish engineering and design centers in the country, namely "Apple academies", to enter the Indonesian market. It is not known whether for this purpose or for another reason, but the company has already paid $98.8 million of the promised $114 million. That is, there is a shortfall of about $15.2 million. As a result, Indonesians are currently without iPhones.
The country's Ministry of Industry has stated that it cannot issue IMEI certificates necessary to ensure the sale of devices. For this reason, the iPhone 16 and other products released in the fall have been banned in Indonesia. The fate of iPhones owned by tourists is not yet clear. For example, the Minister of Industry made a statement: "If there is a working iPhone 16 in Indonesia, then I can say that this device is illegal. Let us know about it.”