Yahoo "Google Chrome"u almaq üçün təklif irəli sürür
ABŞ-də Google şirkətinə qarşı aparılan antiinhisar məhkəmə işi zamanı maraqlı bir məlumat açıqlanıb: Yahoo şirkəti, Google Chrome brauzerinin mümkün satışı ilə maraqlandığını bildirib.
ABŞ Ədliyyə Nazirliyi, Google-un internet axtarış bazarında çox böyük üstünlüyə sahib olduğunu əsas gətirərək, şirkətin bəzi xidmətlərini satmağa məcbur edilməsini istəyir. Bu xidmətlərdən biri də — Google Chrome brauzeridir.
Məhkəmə prosesində çıxış edən Yahoo Search rəhbəri Brayan Provost, əgər məhkəmə Google-u Chrome brauzerini satmağa məcbur etsə, Yahoo-nun bu brauzeri almaqda maraqlı olduğunu açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, bu alqı-satqı on milyardlarla dollar dəyərində ola bilər.
Provost qeyd edib ki, Yahoo hazırda öz axtarış sistemini və brauzerini yenidən qurmağa çalışır. Xatırladaq ki, Yahoo 2000-ci illərin əvvəllərində bazarda lider idi, lakin sonra bu mövqeyini Google-a uduzub. 2021-ci ildə Yahoo Apollo Global Management tərəfindən satın alınıb və bu tarixdən sonra şirkət yenidən inkişaf etməyə başlayıb.
Chrome brauzerinin mümkün alıcıları sırasında OpenAI və Perplexity kimi şirkətlərin də adı çəkilir.
Google isə xəbərdarlıq edir ki, Chrome-un başqa bir şirkətə satılması, istifadəçilər üçün mənfi nəticələrə səbəb ola bilər. Məsələn, yeni sahib brauzeri pullu edə bilər və ya onun texniki dəstəyini zəiflədə bilər.

During the ongoing antitrust case against Google in the United States, a surprising development has emerged: Yahoo has expressed interest in purchasing the Google Chrome browser, should it be put up for sale.
The U.S. Department of Justice is pushing to break up Google’s dominance in the internet search market and is advocating for the company to sell off certain services — one of which is the Chrome browser.
At the court hearing, Yahoo Search’s head, Brian Provost, stated that Yahoo would be interested in acquiring Chrome if the court orders Google to sell it. According to Provost, the deal could be worth tens of billions of dollars.
He also noted that Yahoo is currently working on rebuilding its own search engine and browser. Yahoo was a market leader in the early 2000s but lost its position to Google. In 2021, Yahoo was acquired by Apollo Global Management, after which the company began focusing on growth again.
Other potential buyers reportedly include companies like OpenAI and Perplexity.
Google, on the other hand, warned that selling Chrome to another company could negatively affect users. The new owner might introduce fees or fail to properly maintain the browser’s functionality.