24 Dekabr 2025 13:25
INMerge Ventures Gürcüstanda təsis olunmuş logistika texnologiyaları startapı CARGON-a investisiya etdiyini elan edib. İnvestisiya Orta Dəhliz boyunca rəqəmsal logistika həllərinin inkişafına və regionlararası ticarətin gücləndirilməsinə yönəlib.
CARGON Orta Dəhliz üzərində fəaliyyət göstərən rəqəmsal yükdaşıma startapıdır. Startap yük göndərənlər və daşıyıcılar arasında əlaqəni tam rəqəmsal mühitdə təmin edir, digital freight forwarding və inteqrasiya olunmuş maliyyə həlləri vasitəsilə ənənəvi və parçalanmış logistika bazarında səmərəliliyi və şəffaflığı artırmağı hədəfləyir. CARGON hazırda Mərkəzi Asiya, Qafqaz, Türkiyə və Avropa istiqamətlərində böyümə mərhələsindədir.
INMerge Ventures-in CARGON-a investisiya etməsinin əsas səbəblərindən biri Orta Dəhlizin strateji əhəmiyyətinin sürətlə artmasıdır. Fond bu marşrut üzrə ticarət həcmlərinin genişlənməsi fonunda texnologiya əsaslı logistika həllərinə artan tələbatı və CARGON-un regional bazarlarda miqyaslana bilən biznes modelini perspektivli hesab edir.
Qeyd edək ki, INMerge Vençur Kapital Fondu 2024-cü ildə PAŞA Holding-in təşkilatçılığı ilə keçirilən INMerge innovasiya sammiti çərçivəsində təsis edilib. Fondun investisiya strategiyası Qafqaz və Mərkəzi Asiya, Mərkəzi və Şərqi Asiya, eləcə də Yaxın Şərq və Şimali Afrika regionlarından olan startaplara yönəlib.
Fondun təsisçiləri arasında PASHA Innovations, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti və Trendyol Qrupu yer alır. INMerge Ventures investisiya etdiyi startaplara maliyyə dəstəyi ilə yanaşı, strateji mentorluq, biznes inkişafı və beynəlxalq şəbəkələrə çıxış imkanları təqdim edir.
CARGON startapı açıqlamasında bildirib ki, INMerge Ventures-in investisiyası onun böyümə strategiyasında mühüm mərhələdir və Orta Dəhliz üzrə ən böyük rəqəmsal yükdaşıma platformasını qurmaq məqsədinə xidmət edir.

24 December 2025 13:25
Azerbaijani venture capital fund INMerge Ventures has announced its investment in Georgia-based logistics technology startup CARGON. The investment is aimed at developing digital logistics solutions and strengthening interregional trade along the Middle Corridor.
CARGON is a digital freight startup operating on the Middle Corridor. The startup provides a fully digital connection between shippers and carriers, and aims to increase efficiency and transparency in the traditional and fragmented logistics market through digital freight forwarding and integrated financial solutions. CARGON is currently in the growth phase in Central Asia, the Caucasus, Turkey and Europe.
One of the main reasons for INMerge Ventures’ investment in CARGON is the rapid growth of the strategic importance of the Middle Corridor. The fund considers the growing demand for technology-based logistics solutions and CARGON’s scalable business model in regional markets to be promising against the backdrop of expanding trade volumes on this route.
It should be noted that the INMerge Venture Capital Fund was established as part of the INMerge innovation summit organized by PASHA Holding in 2024. The fund's investment strategy is focused on startups from the Caucasus and Central Asia, Central and East Asia, as well as the Middle East and North Africa regions.
The founders of the fund include PASHA Innovations, the Innovation and Digital Development Agency, the Azerbaijan Investment Company and the Trendyol Group. In addition to financial support, INMerge Ventures provides strategic mentoring, business development and access to international networks to the startups it invests in.
The CARGON startup said in a statement that the investment by INMerge Ventures is an important milestone in its growth strategy and serves the goal of building the largest digital freight platform in the Middle Corridor.