25 Sentyabr 2025 11:48
İntel, öz fəaliyyətlərini dəstəkləmək və bazardakı mövqeyini bərpa etmək üçün Apple şirkəti ilə danışıqlar aparır. Danışıqların əsas mövzusu Apple-ın İntel-in çip istehsalına potensial yatırımı ilə bağlıdır.
Danışıqlar, eyni zamanda, iki şirkət arasında “daha sıx” əməkdaşlığın digər yolları barədə də aparılır. Lakin mənbələr qeyd edir ki, danışıqlar hələ ilkin mərhələdədir və razılaşma ilə nəticələnməyə bilər. Bildirilir ki, İntel analoji təkliflərlə digər şirkətlərə də müraciət edib.
Agentlik, razılaşma əldə olunsa belə, Apple-ın İntel-in çiplərinə qayıtma ehtimalının az olduğunu vurğulayır. Hazırda Apple öz prosessorlarını istifadə edir və bu çiplər TSMC tərəfindən istehsal olunur.
Son illərdə İntel bazardakı payının azalması ilə üzləşib. Bu durum şirkətdə maliyyə problemlərinə, inkişaf templərinin yavaşlamasına və işçi heyətinin ixtisarına səbəb olub.
2025-ci ilin avqust ayında İntel, öz səhmlərinin 10%-ni ABŞ hökumətinə verməyə razılaşmışdı. Ticarət naziri Howard Latnik bildirmişdi ki, hökumət, keçmiş prezident Co Baydenin administrasiyası dövründə təsdiq edilən qrantları səhmlərə çevirmək istəyir.
2025-ci ilin sentyabr ayında isə Nvidia İntel-ə 5 milyard dollar sərmayə qoyacağını elan etmişdi. Həmçinin hər iki şirkət çiplərin birgə istehsalını inkişaf etdirməyi planlaşdırır.
Bu danışıqlar İntel-in maliyyə vəziyyətini yaxşılaşdırmaq və texnologiya bazarındakı gücünü bərpa etmək üçün atdığı addımlardan biri kimi qiymətləndirilir.

25 September 2025 11:48
Intel is holding talks with Apple to support its operations and regain its position in the market. The main focus of the discussions is Apple’s potential investment in Intel’s chip manufacturing.
The talks also cover other ways of establishing a “closer” partnership between the two companies. However, sources note that negotiations are still at an early stage and may not result in an agreement. It is reported that Intel has approached other companies with similar proposals.
Even if a deal is reached, analysts highlight that the likelihood of Apple returning to Intel chips is low. Currently, Apple uses its own processors, which are manufactured by TSMC.
In recent years, Intel has faced a decline in market share, leading to financial difficulties, slower growth, and staff layoffs.
In August 2025, Intel agreed to give 10% of its shares to the U.S. government. Commerce Secretary Howard Latnik stated that the government intends to convert grants approved during former President Joe Biden’s administration into equity.
In September 2025, Nvidia announced a $5 billion investment in Intel. Both companies also plan to advance joint chip production.
These talks are seen as part of Intel’s efforts to improve its financial situation and restore its strength in the technology market.