İran böyükmiqyaslı kiberhücuma məruz qalıb
İranın İnfrastruktur Kommunikasiya Şirkətinin rəhbəri Behzad Akbari bildirib ki, "ölkənin infrastrukturuna qarşı ən geniş və mürəkkəb kiber hücumlardan biri aşkar edilib və qarşısının alınması üçün tədbirlər görülüb." Lakin, o, hücumun detalları barədə əlavə məlumat verməyib.
Bu hadisə, İranın nüvə proqramı ilə bağlı ABŞ-la Oman vasitəsilə apardığı danışıqların üçüncü raundunun başa çatdığı, eyni zamanda ölkənin ən böyük konteyner limanı olan Bəndər-Abbasda güclü bir partlayışın baş verdiyi günə təsadüf edir. Partlayışın səbəbi hələ də dəqiq məlum deyil, amma limanda saxlanılan kimyəvi maddələrin hadisəyə səbəb olduğu ehtimal edilir. İran Müdafiə Nazirliyi isə bəzi beynəlxalq media qurumlarının partlayışın raketlərdə istifadə edilən bərk yanacaqla bağlı ola biləcəyi iddialarını təkzib edib.
İran əvvəllər də İsraili əsas rəqibi olaraq kiber hücumlarda ittiham edib. İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu bazar günü etdiyi açıqlamada bildirib ki, İranın nüvə infrastrukturunun yalnız nüvə silahlarının inkişafının qarşısı alınmaqla məhdudlaşmamalı, tamamilə dağıdılmalıdır.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildə İranın yanacaqdoldurma məntəqələrinə qarşı böyük bir kiber hücum baş vermişdi və Tehran bu hücumun İsrail tərəfindən edildiyini iddia etmişdi. 2023-cü ildə isə daha böyük bir hücum nəticəsində ölkənin yanacaqdoldurma məntəqələrinin təxminən 70%-i işini dayandırmışdı. Bu hücumu "Predatory Sparrow" adlı qrup öz üzərinə götürərək, bunu "İranın və onun regiondakı tərəfdarlarının aqressiyasına cavab" olaraq qiymətləndirmişdi.

Iran's Infrastructure Communications Company head, Behzad Akbari, stated that "one of the largest and most complex cyberattacks against the country's infrastructure was identified and preventive measures were taken." However, he did not provide further details about the attack.
This incident coincides with the third round of nuclear talks between Iran and the U.S., mediated by Oman, and a powerful explosion at Iran’s largest container port, Bandar Abbas. The exact cause of the explosion is still unclear, but it is suspected that chemicals stored at the port may have triggered the blast. Iran's Ministry of Defense has denied international media reports that the explosion could be linked to mishandling solid fuel used in missiles.
Iran has previously accused its primary rival, Israel, of being behind cyberattacks. Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu stated on Sunday that Iran's nuclear infrastructure should not only be prevented from developing nuclear weapons but must be entirely dismantled.
It is important to note that in 2021, a major cyberattack targeted Iran's fuel stations, and Tehran alleged that Israel was behind it. In 2023, a similar but larger attack disrupted about 70% of the country’s fuel stations. The group "Predatory Sparrow" claimed responsibility for this attack, calling it retaliation for "Iran's aggression and that of its proxies in the region."