İran höküməti Pavel Durova yeni təkliflər edib
İran hökuməti 2018-ci ildən bəri ölkə ərazisində bloklanan Telegram messencerinin yenidən fəaliyyətə başlamasına razılıq verə bilər. Bunun üçün isə platforma bir sıra şərtləri yerinə yetirməlidir.
Uzun illər davam edən qarşıdurma
İslam Respublikası ilə Telegram-ın yaradıcısı Pavel Durov arasındakı qarşıdurma hələ 2017–2018-ci illərdə başlamışdı. Tehran hesab edir ki, Telegram dövlət əleyhinə təbliğat və etirazların təşkilində istifadə olunur, Durov isə platformanın əsas məqsədinin söz və informasiya azadlığını qorumaq olduğunu bildirir.
2017-ci ilin sonlarında İranda baş verən kütləvi etirazlardan sonra hökumət əvvəlcə Telegram-a qismən məhdudiyyət qoydu, 2018-ci ilin aprelində isə messenceri tamamilə blokladı. Rəsmilər bunu “terror aktlarının və iğtişaşların Telegram üzərindən koordinasiya olunması” ilə əsaslandırmışdılar.
Tehranın yeni tələbləri
İranın dövlət agentliyi WANA xəbər verir ki, messencerin açılması üçün Telegram rəhbərliyinə aşağıdakı tələblər təqdim olunub:
• Etnik və dini zəmində nifrət və qarşıdurma yaradan kontentin məhdudlaşdırılması;
• Vətəndaşların şikayətləri əsasında paylaşımların silinməsi;
• İran məhkəmələri və hüquq-mühafizə orqanları ilə əməkdaşlıq;
• Terrorçuluq və milli təhlükəsizliyə təhdid yaradan kanalların bloklanması;
• İstifadəçi məlumatlarının xarici xüsusi xidmət orqanlarına ötürülməyəcəyinə təminat verilməsi.
Məlumata görə, İranın Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi Telegram nümayəndələri ilə danışıqlar aparır. Lakin messencerin rəhbərliyi hələlik ictimai açıqlama vermir.
Tələblər əvvəlkindən çox da fərqlənmir
Ekspertlərin fikrincə, bu gün irəli sürülən tələblər 2018-ci ilin şərtlərindən demək olar ki, fərqlənmir. Tehran hələ də istəyir ki, Telegram etirazların təşkili üçün platforma kimi istifadə edilməsin, “təxribat xarakterli” kontent sürətlə silinsin və ölkə vətəndaşlarının məlumatları kənara çıxarılmasın.
İranda Telegram fenomeni
2018-ci ildə İranda təxminən 70 milyon əhalinin 50 milyona yaxını Telegram istifadəçisi idi. Messencer ölkədə təkcə ünsiyyət vasitəsi deyil, həm də biznes, media və xidmət platforması rolunu oynayırdı. Yerli sahibkarlar bildirirdilər ki, “İranda internet demək, demək olar ki, Telegram deməkdir”.
Durovun mövqeyi dəyişməz qalır
Telegram-ın yaradıcısı Pavel Durov dəfələrlə bildirib ki, senzuraya və təzyiqlərə boyun əyməyəcək:
“İran bizdən dinc etirazçılara aid kanalları bağlamağı istədi. Biz imtina etdik və nəticədə Telegram orada qadağan edildi. Biz azad interneti qorumaq üçün bəzi bazarlardan imtina etməyə hazırıq.”
Müşahidəçilərin fikrincə, Durov öz prinsipial mövqeyindən dönmədiyi üçün Telegram-un İran hökumətinin bütün tələblərini yerinə yetirməsi real görünmür. Bununla belə, əgər kompromis variant tapılarsa, şirkətin bu razılaşmanı tam şəffaf şəkildə ictimaiyyətə açıqlayacağı gözlənilir.

The Iranian government has made new proposals to Pavel Durov
The Iranian government may allow the Telegram messenger, which has been blocked in the country since 2018, to resume operations. For this, the platform must fulfill a number of conditions.
A long-standing conflict
The conflict between the Islamic Republic and Telegram founder Pavel Durov began in 2017-2018. Tehran believes that Telegram is used to organize anti-state propaganda and protests, while Durov states that the main goal of the platform is to protect freedom of speech and information.
After mass protests in Iran in late 2017, the government first partially restricted Telegram, and in April 2018, it completely blocked the messenger. Officials justified this by saying that “terrorist acts and riots are coordinated through Telegram.”
Tehran's new demands
Iranian state news agency WANA reports that the following demands have been submitted to Telegram's management for the opening of the messenger:
Restriction of content that incites ethnic and religious hatred and conflict;
Removal of posts based on citizens' complaints;
Cooperation with Iranian courts and law enforcement agencies;
Blocking channels that pose a threat to terrorism and national security;
Guarantees that user data will not be transferred to foreign intelligence agencies.
According to the information, the Iranian Ministry of Communications and Information Technology is holding talks with Telegram representatives. However, the messenger's management has not yet made a public statement.
The demands are not much different from the previous ones
According to experts, the demands put forward today are almost the same as those of 2018. Tehran still wants Telegram not to be used as a platform for organizing protests, "provocative" content to be quickly deleted, and the data of the country's citizens not to be leaked.
Telegram phenomenon in Iran
In 2018, about 50 million of Iran’s approximately 70 million population were Telegram users. The messenger served not only as a means of communication in the country, but also as a business, media and service platform. Local entrepreneurs stated that “in Iran, the Internet almost means Telegram.”
Durov’s position remains unchanged
Telegram founder Pavel Durov has repeatedly stated that he will not bow to censorship and pressure:
“Iran asked us to close channels belonging to peaceful protesters. We refused, and as a result, Telegram was banned there. We are ready to give up some markets to protect a free internet.”
According to observers, since Durov has not deviated from his principled position, it does not seem realistic for Telegram to fulfill all the demands of the Iranian government. However, if a compromise option is found, the company is expected to publicly disclose this agreement in full transparency.