27 Dekabr 2024 17:40
İran hökuməti Meta-nın (WhatsApp) mesajlaşma platforması və Google Play üzərindəki qadağanı ləğv edib. Bu addım internet məhdudiyyətlərinin azaldılması istiqamətində ilk addım kimi qiymətləndirilir, İranın dövlət mediası çərşənbə axşamı məlumat yayıb.
İslam Respublikası dünyada internetə çıxışı ən ciddi şəkildə məhdudlaşdıran ölkələrdən biridir. Lakin ABŞ mənşəli sosial media platformaları – Facebook, Twitter və YouTube kimi xidmətlərə qoyulan bloklar texnologiyadan başı çıxan iranlılar tərəfindən virtual özəl şəbəkələr (VPN) vasitəsilə adətən keçilir.
Rəsmi IRNA agentliyinin məlumatına görə, Prezident Məsud Pezeşkianın rəhbərliyi altında keçirilən iclasda “WhatsApp və Google Play kimi populyar xarici platformalara qoyulan məhdudiyyətlərin qaldırılması ilə bağlı müsbət qərar qəbul edilib”.
“İnternet məhdudiyyətlərinin aradan qaldırılması istiqamətində bu gün ilk addım atıldı”, – İranın İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları naziri Səttar Həşimi bildirib.
Qeyd edək ki, sosial media platformaları İranda hökumət əleyhinə etirazlarda geniş istifadə olunurdu.
Sentyabr ayında ABŞ hökuməti böyük texnologiya şirkətlərini İranda və digər interneti ciddi şəkildə məhdudlaşdıran ölkələrdə onlayn senzuranı keçmək üçün insanlara dəstək olmağa çağırmışdı.

Ban on WhatsApp lifted in Iran
The Iranian government has lifted a ban on the messaging platform Meta (WhatsApp) and Google Play. The move is seen as a first step towards easing internet restrictions, Iranian state media reported on Tuesday.
The Islamic Republic is one of the world’s most restrictive countries on internet access. But blocks on US-based social media platforms such as Facebook, Twitter and YouTube are often bypassed by tech-savvy Iranians using virtual private networks (VPNs).
According to the official IRNA news agency, a meeting chaired by President Massoud Pezeshkian “has taken a positive decision to lift restrictions on popular foreign platforms such as WhatsApp and Google Play.”
“The first step towards lifting internet restrictions has been taken today,” said Iran’s Information and Communication Technology Minister Sattar Hashemi.
Social media platforms have been widely used in anti-government protests in Iran.
In September, the US government called on major technology companies to help people in Iran and other countries that severely restrict the internet to bypass online censorship.