İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) tərəfindən “Technest” layihəsi çərçivəsində Azərbaycan Texnologiya Universitetinin İnnovasiya Mərkəzinə avadanlıqlar ianə edilib.
3D printer, proyektor, kompüterlər və digər avadanlıqların təqdimatında ATU-nun rektoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən dosent Yaşar Ömərov, tədris işləri üzrə prorektor Raqif Hüseynov, İnnovasiya Mərkəzinin direktoru Şamo Salayev, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin şöbə müdiri Orxan İsmayılov, layihə meneceri Gülnar Mirhüseynova, baş mütəxəssisi Püstə Qasımova və tələbələr iştirak ediblər.
Təqdimat zamanı Yaşar Ömərov İnnovasiya Mərkəzinin son texnologiyalarla təchiz edilməsinin tələbələr üçün yeni stimul olacağını bildirərək, İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinə və rəhbərliyinə təşəkkürünü ifadə edib.
Təqdimat çərçivəsində agentlik nümayəndələri ATU tələbələrinin startap layihələri ilə tanış olublar.
İanənin edilməsində məqsəd universitetdə startap ekosisteminin inkişafına dəstək göstərmək, tələbələrin İKT sahəsində təlimlərdə praktik vərdişlər və bacarıqlar qazanmasına, əldə edilən biliklərin yeni ideyalara və startaplara çevrilməsinə nail olmaqdır.
Qeyd edək ki, İnnovasiya Mərkəzinin ATU tələbələrindən ibarət 500-ə yaxın üzvü var, hazırda tələbələr 10 aktiv startap üzərində çalışırlar.

The Innovation and Digital Development Agency (IRIA) donated equipment to the Innovation Center of the Azerbaijan University of Technology within the framework of the "Technest" project.
In the presentation of 3D printer, projector, computers and other equipment, associate professor Yashar Omarov, acting rector of AMU, vice-rector for educational affairs Ragif Huseynov, director of the Innovation Center Shamo Salayev, department head of Innovation and Digital Development Agency Orkhan Ismayilov, project manager Gulnar Mirhuseynova, chief specialist Pusta Gasimova and students participated.
During the presentation, Yashar Omarov stated that equipping the Innovation Center with the latest technologies will be a new incentive for students and expressed his gratitude to the Innovation and Digital Development Agency and its management.
Within the framework of the presentation, the agency representatives got acquainted with the start-up projects of ATU students.
The purpose of the donation is to support the development of the startup ecosystem at the university, to help students gain practical skills and abilities in ICT training, and to transform the acquired knowledge into new ideas and startups.
It should be noted that the Innovation Center has about 500 members of AMU students, currently students are working on 10 active startups.