Neuralink çipi taxılan ilk insan təəssüratını bölüşüb
Neuralink beyin implantı olan ilk insan olan 29 yaşlı amerikalı Noland Arbo bu cihazla yaşamaq təcrübəsini bölüşüb. Arbo implantı hər gün on saat istifadə edir və yorğunluq hiss etmir.
Arbo bir gün yata bilməyəndə cihazı səhər saat ikidə işə saldığını və 17 saat istifadə etdiyini, simsiz stansiyadan istifadə edərək iki dəfə oynayıb şarj etdiyini söyləyib. Tipik bir gündə o, implantdan təxminən on saat istifadə edir, bunun dörd saatı Neuralink tərtibatçıları ilə əməkdaşlığa həsr olunur, qalan vaxt da tədqiqata sərf edir.
Biz bazar ertəsindən cümə gününə kimi dörd saat işləyirik - bunlar Neuralink ilə strukturlaşdırılmış sessiyalardır, bu müddət ərzində tədqiqat aparırıq”, - deyə Arbaugh izah edib.
Yeddi il əvvəl Arbaugh onurğa beynini zədələyib və iflic olub. 2024-cü ilin yanvarında o, beyindən kompüterə əmrləri simsiz ötürən Neuralink implantını alan ilk könüllü oldu. Əmr vermək üçün Noland etmək istədiyi hərəkəti təsəvvür edir və cihaz həmin siqnalları əmrlərə çevirir. Vaxt keçdikcə Arbo ekrandakı kursorun onun əmrini yerinə yetirməsi üçün sadəcə hərəkət etmək barədə düşünməyi öyrəndi.
Arbaugh, başındakı Neuralink cihazındakı elektrodların çoxunun yerindən çıxdığını və artıq siqnalları qəbul etmədiyini qeyd etdi. Bununla belə, cihazı yenidən konfiqurasiya etdikdən sonra, elektrodların yalnız təxminən 15%-i işləməsinə baxmayaraq, implantın effektivliyi əhəmiyyətli dərəcədə artdı. “İndi eksperimentin əvvəlindən daha çox şeyə qadirəm. Bu, sadəcə damı uçurur”, - deyə o vurğulayıb.
Arbonun həvəsi texnologiyanın gələcəyinə uzanır. O, təklif edir ki, əgər təcrübənin gələcək iştirakçıları elektrodların tam və ya demək olar ki, tam aktivləşdirilməsinə nail ola bilsələr, bu, tamamilə yeni imkanlar aça bilər. Bütövlükdə, Arbaugh nikbin olaraq qalır və təcrübənin nəticələrindən həvəslənir və vurğulayır ki, hətta mövcud məhdudiyyətlərə baxmayaraq, texnologiya təsir edici potensial nümayiş etdirir.

The first person wearing the Neuralink chip has shared his impressions
29-year-old American Noland Arbo, the first person with a Neuralink brain implant, shared his experience of living with this device. Arbo wears the implant for ten hours every day and does not feel tired.
Arbo said that when he couldn't sleep one day, he turned on the device at two in the morning and used it for 17 hours, using the wireless station to play and charge it twice. On a typical day, he uses the implant for about ten hours, four of which are dedicated to collaborating with Neuralink developers and the rest to research.
We work for four hours Monday through Friday—these are structured sessions with Neuralink, during which we do research,” Arbaugh explained.
Seven years ago, Arbaugh injured his spinal cord and became paralyzed. In January 2024, he became the first volunteer to receive the Neuralink implant, which wirelessly transmits commands from the brain to a computer. To give a command, Noland imagines the action he wants to perform, and the device converts those signals into commands. Over time, Arbo learned to just think about moving the on-screen cursor to do his bidding.
Arbaugh noted that many of the electrodes in the Neuralink device on his head had dislodged and were no longer receiving signals. However, after reconfiguring the device, the effectiveness of the implant increased significantly, although only about 15% of the electrodes were functional. "Now I am capable of more than at the beginning of the experiment. This just blows the roof off," he stressed.
Arbo's passion extends to the future of technology. He suggests that if future experimenters can achieve full or nearly full activation of the electrodes, this could open up entirely new possibilities. Overall, Arbaugh remains optimistic and encouraged by the experiment's results, stressing that even with its current limitations, the technology shows impressive potential.