İRİA-nın dəstəyi ilə keçirilən “Indie Game Award” müsabiqəsinin qalibləri bəlli olub
Bakıda 1 – 2 iyun tarixlərində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin əsas tərəfdaşlığı ilə regionun ən böyük oyun festivalı - “GameSummit Summer 2024” baş tutub. Sammit Azərbaycanda artıq üçüncü dəfə keçirilir və rəqəmsal yaradıcılıq sahəsinin ekspertlərini, oyun studiyaları və elektron idman həvəskarlarını bir araya gətirir. Tədbirdə Azərbaycan, Niderland, Qırğızıstan, ABŞ, Türkiyə və digər ölkələrdən olan ekspertlər videooyun yaradıcılığında müasir tendensiyalar və dünya təcrübəsi mövzularında çıxışlar ediblər.
“GameSummit Summer 2024” çərçivəsində İRİA-nın dəstək göstərdiyi və Azərbaycan Oyun Tərtibatçıları Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə oyun studiyaları arasında “Indie Game Award” müsabiqəsi keçirilib. Studiyalar müsabiqədə 3 nominasiya - “Ən maraqlı oyun”, “Ən unikal oyun” və “Ən yaxşı qrafika ilə oyun” üzrə yarışıblar. Müvafiq nominasiyalarda “Funtick Games”, “Nomadman Game Studio” və “Meogen Studio” studiyaları birinciliyə nail olub. Müsabiqədə əlavə olaraq “Ən yaxşı başlanğıc” nominasiyası üzrə oyun tərtibatçılığında ilk addımlarını atan studiyalar iştirak ediblər. Bu kateqoriyada “ExTerra Studio” və “StyLight Games” studiyaları, habelə Qusardan olan “Tiny Games Studio” komandası finala qədər yüksələrək yekunda qalib olublar.
İRİA-nın İnvestisiyalar və ekosistemə dəstək şöbəsinin müdiri Ağahüseyn Əhmədov: “Bu sammit ölkədəki oyun sənayesinin qlobal investisiya imkanlarına çıxış əldə etməsinə və Azərbaycanın bu istiqamətdə aparıcı mərkəzə çevrilməsinə böyük töhfə verəcəkdir. Əminliklə deyə bilərik ki, “GameSummit”in keçirilməsi Azərbaycanın regionda oyun tərtibatçılığı üzrə lider mövqeyinə doğru irəlilədiyinin göstəricisidir”.
Tədbirdə videooyun yayımçılarını və tərtibatçılarını öz platformasında bir araya gətirən, onlar üçün fərqli monetizasiya, ödəniş, distribusiya və “bulud” həlləri, o cümlədən kreativ oyun yaradıcıları üçün digər istiqamətlərdə xidmətlər göstərən “Xsolla” şirkətinin təqdimatı da baş tutub. Bildirilib ki, şirkət Azərbaycanda oyun sektorunun inkişafı məqsədilə bir sıra tədbirlər və proqramlar reallaşdırmağı planlaşdırır.
Qeyd edək ki, festivalda İRİA-nın dəstəklədiyi oyun studiyaları layihələrini “Powered by IDDA” adlı “Indie game” zonasında təqdim ediblər. Belə ki, oyun zonasında 10 studiya öz layihələrini nümayiş etdirib.

The winners of the "Indie Game Award" competition held with the support of IRIA have been announced
The biggest game festival of the region - "GameSummit Summer 2024" took place in Baku on June 1-2 with the main partnership of the Innovation and Digital Development Agency. The summit is being held in Azerbaijan for the third time and brings together digital creative experts, game studios and e-sports enthusiasts. At the event, experts from Azerbaijan, the Netherlands, Kyrgyzstan, the USA, Turkey and other countries gave speeches on the topics of modern trends and world experience in video game creation.
In the framework of "GameSummit Summer 2024", the "Indie Game Award" competition was held among game studios, supported by IRIA and organized by the Azerbaijan Game Developers Association. The studios competed in the contest in 3 nominations - "The most interesting game", "The most unique game" and "The game with the best graphics". "Funtick Games", "Nomadman Game Studio" and "Meogen Studio" studios won first place in respective nominations. In addition, studios that took their first steps in game development in the nomination "Best start" participated in the competition. In this category, "ExTerra Studio" and "StyLight Games" studios, as well as the "Tiny Games Studio" team from Gusar advanced to the finals and won in the end.
Agahuseyn Ahmadov, Head of IRIA's Investments and Ecosystem Support Department: "This summit will greatly contribute to the game industry in the country gaining access to global investment opportunities and making Azerbaijan a leading center in this direction. We can confidently say that the holding of GameSummit is an indicator that Azerbaijan is moving towards a leading position in game development in the region.
At the event, the presentation of the company "Xsolla", which brings video game publishers and developers together on its platform, provides different monetization, payment, distribution and "cloud" solutions, as well as other services for creative game creators, took place. It was reported that the company plans to implement a number of events and programs for the development of the game sector in Azerbaijan.
It should be noted that game studios supported by IRIA presented their projects in the "Indie game" zone called "Powered by IDDA" at the festival. So, 10 studios demonstrated their projects in the game zone.