İRİA-nın dəstəyi ilə "GameSummit Summer 2024" tədbiri keçiriləcək
Bu il 1 – 2 iyun tarixlərində Bakıda regionun ən böyük oyun festivalı – “GameSummit Summer 2024” baş tutacaq. Tədbirin əsas tərəfdaşlarından biri də İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyidir. Festival ölkənin aparıcı oyun studiyaları, sahənin ekspertləri, oyun və elektron idman həvəskarlarını bir araya gətirəcək.
Həmçinin “GameSummit Summer 2024”də Azərbaycanın oyun tərtibatçıları arasında ikinci “Indie Game Award” müsabiqəsi keçiriləcək. İştirakçılar oyunun yaratdığı müsbət təəssürat, unikallıq və vizual effektlərin keyfiyyəti nominasiyaları üzrə mübarizə aparacaqlar. Oyunların qiymətləndirilməsində, əsasən, oyunun ümumi əyləncə dəyəri, innovativliyi, kreativliyi, bədii və estetik tərtibat meyarları nəzərə alınacaq. Qeyd edək ki, qiymətləndirmə münsiflər heyətində yer alan Azərbaycan Oyun Tərtibatçıları Assosiasiyasının nümayəndələri tərəfindən həyata keçiriləcək.
İRİA hər zaman olduğu kimi, ölkəmizdə oyun studiyalarının inkişafına da dəstək göstərir. Festivalda İRİA-nın dəstəklədiyi oyun studiyaları öz layihələrini “Powered by IDDA” adlı “Indie game” zonasında təqdim edəcək. Belə ki, oyun zonasında təqribən 10 – 15 studiya öz layihələrini nümayiş etdirəcək. Bunların arasında elektron idman və “indie games” janrında olan oyunlar üstünlük təşkil edir.
Bununla yanaşı, “GameSummit Summer 2024” tədbiri Azərbaycanın oyun studiyaları və dünyanın aparıcı ekspertləri ilə şəbəkələşmə baxımından da müstəsna əhəmiyyət daşıyır. Tədbir Azərbaycanın və digər ölkələrin oyun studiyaları arasında gələcəkdə əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsində yeni perspektivlər yaradacaq.

The "GameSummit Summer 2024" event will be held under the auspices of IDDA
The biggest gaming festival of the region - "GameSummit Summer 2024" will take place in Baku this year on June 1-2. One of the main partners of the event is the Innovation and Digital Development Agency. The festival will bring together the country's leading game studios, experts in the field, game and e-sports enthusiasts.
Also, the second "Indie Game Award" competition among Azerbaijani game developers will be held at "GameSummit Summer 2024". The participants will compete in the categories of positive impression created by the game, uniqueness and quality of visual effects. In the evaluation of the games, the general entertainment value, innovativeness, creativity, artistic and aesthetic design criteria of the game will be taken into account. It should be noted that the evaluation will be carried out by the representatives of the Azerbaijan Game Developers Association, who are part of the jury.
As always, IRIA supports the development of game studios in our country. At the festival, game studios supported by IRIA will present their projects in the "Indie game" zone called "Powered by IDDA". So, approximately 10-15 studios will demonstrate their projects in the game zone. Electronic sports and indie games dominate among them.
In addition, the "GameSummit Summer 2024" event is of exceptional importance in terms of networking with the game studios of Azerbaijan and the world's leading experts. The event will create new prospects for the expansion of cooperation opportunities between the game studios of Azerbaijan and other countries in the future.