İRİA oyun sənayesinin aparıcı şirkəti “Xsolla” ilə tərəfdaşlığa başlayıb
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) 17 dekabr 2024-cü il tarixində oyun yaradıcıları üçün qlobal kommersiya platforması olan “Xsolla” şirkəti ilə tərəfdaşlıq üzrə müqavilə imzalayıb. Bu tərəfdaşlıq Azərbaycanın oyun studiyaları üçün təlim, texnologiya, maliyyə resursları və qlobal bazara çıxış imkanları yaradır. Qlobal oyun sənayesində bütün ödəniş əməliyyatlarının 72%-ni əhatə edən bu şirkət Azərbaycanın oyun sektoruna investisiya yatırdığını da elan edib.
Şirkətlə əməkdaşlığın perspektivlərinə toxunan İRİA-nın sədri İnarə Vəliyeva Azərbaycanda son illərdə oyun sənayesinin inkişafında yüksələn dinamikanın müşahidə edildiyini bildirib:  “Əminliklə deyə bilərik ki, ölkədə oyun sənayesi yüksəlişdədir. Bizim də məqsədimiz qlobal oyunçuları Azərbaycana gətirməklə bu inkişafa təkan verməkdir. ‘Xsolla’ ilə əməkdaşlıq həm innovasiyaların tətbiqini sürətləndirəcək, insan kapitalının inkişafına töhfə verəcək, eyni zamanda, tədris akademiyasının təsis edilməsi ilə infrastruktur layihəsi də reallaşdırılacaq.”
İRİA-nın İnnovasiya ekosistemi departamentinin müdiri Yevgeniya Bikmurzina şirkətlə tərəfdaşlığın yerli oyun sənayesinin inkişafı kontekstində əhəmiyyətini vurğulayıb: “Bu əməkdaşlıq bir sıra ortaq layihələrin reallaşdırılmasına geniş imkanlar yaratmaqla ölkədə oyun sektorunun inkişafına təkan verəcək. Oyun studiyalarımız qlobal bazarda tanınmaq üçün təhsil, texnologiya və maliyyə resurslarına çıxış imkanı əldə edəcəklər."
“Xsolla” ilə əməkdaşlıq perspektivləri daha öncə “Gamesummit Winter Edition 2024” çərçivəsində keçirilən mətbuat konfransında da açıqlanıb. Konfransda, həmçinin Azərbaycanda oyun tərtibatçılığı sahəsində təlimlər keçirəcək “Xsolla StarNest Academy”nin təsis edilməsinin planlaşdırıldığı haqqında məlumat verilib. Sözügedən akademiya “Xsolla” və Azərbaycan şirkəti “StarNest”in tərəfdaşlığı çərçivəsində yaradılacaq və İRİA bu akademiyanın strateji inkişafını dəstəkləyəcək. Bundan əlavə, 2025-ci ildə yerli oyun studiyaları üçün inkubasiya proqramının başladılması da nəzərdə tutulub. Belə ki, proqrama seçilən oyun studiyaları beynəlxalq ekspertlərdən dəstək alacaq, oyunlarını geniş ictimaiyyətə təqdim edəcək və biznesin inkişafı üçün maliyyə dəstəyi imkanı əldə edə biləcəklər.
İRİA, həmçinin “Gamesummit” qurumu ilə müqavilə imzalayıb. Agentlik və “Gamesummit” arasında əməkdaşlıq çərçivəsində oyun texnologiyaları haqqında ictimaiyyəti maarifləndirmək və gəncləri innovasiya sektoruna cəlb etmək məqsədilə 10 tədbirin keçirilməsi planlaşdırılır.

IDDA has started a partnership with Xsolla, a leading company in the gaming industry
The Innovation and Digital Development Agency (IDIA) signed a partnership agreement with Xsolla, a global commercial platform for game creators, on December 17, 2024. This partnership provides Azerbaijani game studios with training, technology, financial resources, and access to the global market. This company, which covers 72% of all payment transactions in the global gaming industry, also announced its investment in the Azerbaijani gaming sector.
Touching on the prospects of cooperation with the company, IDIA Chairwoman Inara Valiyeva said that Azerbaijan has seen an increasing dynamic in the development of the gaming industry in recent years: “We can confidently say that the gaming industry in the country is on the rise. Our goal is to give impetus to this development by bringing global players to Azerbaijan. Cooperation with Xsolla will accelerate the implementation of innovations, contribute to the development of human capital, and at the same time, an infrastructure project will be implemented by establishing an educational academy.”
Yevgeniya Bikmurzina, Head of the Innovation Ecosystem Department at IRIA, emphasized the importance of the partnership with the company in the context of the development of the local gaming industry: “This cooperation will create broad opportunities for the implementation of a number of joint projects and will give impetus to the development of the gaming sector in the country. Our game studios will have access to education, technology and financial resources to become recognized in the global market."
The prospects for cooperation with "Xsolla" were previously announced at a press conference held within the framework of "Gamesummit Winter Edition 2024". The conference also reported on the planned establishment of the "Xsolla StarNest Academy", which will provide training in the field of game development in Azerbaijan. The academy will be established within the framework of the partnership between "Xsolla" and the Azerbaijani company "StarNest", and IRIA will support the strategic development of this academy. In addition, it is planned to launch an incubation program for local game studios in 2025. Thus, game studios selected for the program will receive support from international experts, present their games to the general public and will be able to obtain financial support for business development.
IRIA has also signed an agreement with the "Gamesummit" organization. Within the framework of cooperation between the Agency and "Gamesummit", 10 events will be held to educate the public about game technologies and attract young people to the innovation sector planned.