İsrail ordusu Çin istehsalı avtomobillərdən imtina edir
İsrail Müdafiə Qüvvələri 2026-cı ilin əvvəlinədək yüksək rütbəli zabitlər və onların ailələri üçün alınmış təxminən 700 ədəd Çin istehsalı avtomobili istismardan çıxaracaq. Avtomobillərin əksəriyyəti Çinin Chery Automobile Co. Ltd. şirkəti tərəfindən istehsal olunub.
Rəsmi məlumatlara görə, bu qərarın əsas səbəbi kibertəhlükəsizlik riskidir. İsrailin kibermühəndisləri avtomobillərin təhlükəsizlik boşluqlarını aradan qaldırmağa çalışsalar da, bu cəhdlər uğursuz olub. Mütəxəssislər bildirirlər ki, bəzi hərbi obyektlərin məlumat sızması ilə bağlı araşdırmalar nəticəsində şübhələrin Chery avtomobillərinə yönəldiyi ehtimal olunur.
İsrailin bu addımı ABŞ-ın oxşar qərarını izləyir — hazırda Çin markalı minik avtomobilləri ABŞ-da satışda deyil. Bununla belə, BYD, Nio və Xpeng kimi Çin markaları yaxın illərdə elektrik və hibrid modellərlə ABŞ bazarına daxil olmağa hazırlaşır.
Chery avtomobilləri İsrail ordusu tərəfindən 2022-ci ildən etibarən alınmağa başlanmışdı. Onların çoxu Tiggo 8 Pro modelidir və Yaxın Şərq bazarında orta qiyməti təxminən 25 min dollar təşkil edir. Lakin iri həcmdə alınan bu avtomobillərin ordunun ehtiyaclarına görə endirimli qiymətlərlə satıldığı ehtimal olunur.
Ekspertlər hesab edirlər ki, bu addım İsrailin kiberkəşfiyyat sahəsində artan ehtiyatlılığının göstəricisidir və gələcəkdə Çin mənşəli texnologiyaların dövlət və hərbi strukturlarda istifadəsinə daha sərt nəzarət tətbiq edilə bilər.

04 November 2025 15:32
According to official sources, the main reason for this decision is the cybersecurity risk. Although Israeli cyber engineers have tried to eliminate security gaps in the cars, these attempts have failed. Experts say that as a result of investigations into data leaks at some military facilities, suspicions are likely to be directed at Chery cars.
This Israeli step follows a similar decision by the United States - currently, Chinese-made passenger cars are not sold in the United States. However, Chinese brands such as BYD, Nio and Xpeng are preparing to enter the US market with electric and hybrid models in the coming years.
Chery cars have been purchased by the Israeli army since 2022. Most of them are Tiggo 8 Pro models, and their average price in the Middle East market is about $ 25,000. However, these cars are likely to be purchased in large quantities at discounted prices due to the needs of the army.
Experts believe that this step is an indication of Israel's increased caution in the field of cyberintelligence, and in the future, stricter controls may be imposed on the use of Chinese-origin technologies in state and military structures.