Keçmiş SpaceX mühəndisləri 50 milyon dollar investisiya aldı
SpaceX şirkətində birlikdə çalışmış üç mühəndis – Travis Brashears, Cameron Ramos və Serena Grown-Haeberli – yeni startapla bazara çıxıblar. Onların təsis etdiyi Mesh Optical Technologies A seriyası investisiya mərhələsində 50 milyon dollar vəsait cəlb edib. Raunda Thrive Capital liderlik edib.
Təsisçilər SpaceX-də minlərlə Starlink internet peykini daimi əlaqədə saxlayan optik kommunikasiya sistemləri üzərində çalışıblar. Yeni şirkət isə optik ötürücü-qəbuledicilərin (optical transceivers) kütləvi istehsalını hədəfləyir. Bu qurğular fiber və ya lazer vasitəsilə ötürülən optik siqnalları kompüterlər üçün elektrik siqnallarına çevirir.
Şirkət rəhbərlərinin sözlərinə görə, yeni nəsil yüksək hesablama gücü tələb edən peyklərin hazırlanması zamanı mövcud optik ötürücü bazarının məhdudiyyətləri aydın görünüb və bu da onları yeni həll yaratmağa sövq edib.
Optik ötürücülər xüsusilə böyük süni intellekt modellərinin öyrədilməsi və işlədilməsi üçün qurulan data mərkəzlərində kritik rol oynayır. Onlar çoxsaylı GPU-ların paralel və koordinasiyalı işləməsinə imkan verir. ABŞ-da fəaliyyət göstərən AOI şirkəti ötən il Amazon Web Services (AWS) data mərkəzləri üçün komponentlərin tədarükünə dair 4 milyard dollarlıq müqavilə qazanıb.
Mesh Optical Technologies-in baş direktoru Brashears bildirib ki, böyük GPU klasterlərində istifadə olunan ötürücü sayı gözləniləndən qat-qat çoxdur: “Kimsə bir milyonluq GPU klasterindən danışırsa, oradakı ötürücü sayını hesablamaq üçün bunu dörd-beş dəfə artırmaq lazımdır”.
Şirkət ilin sonunadək gündə min ədəd istehsal gücünə çatmağı planlaşdırır. Məqsəd 2027–2028-ci illərdə iri həcmli sifarişlər üçün sertifikasiya prosesinə başlamaqdır.
Hazırda optik ötürücü bazarında Çin şirkətləri üstünlük təşkil edir. Mesh isə təchizat zəncirini bu ölkədən kənarda qurmağın strateji üstünlük verəcəyini düşünür. Təsisçilər və investorlar bunu gələcəkdə yarana biləcək milli təhlükəsizlik risklərinə qarşı qabaqlayıcı addım kimi qiymətləndirirlər.

17 February 2026 23:34
Three engineers who worked together at SpaceX – Travis Brashears, Cameron Ramos and Serena Grown-Haeberli – have launched a new startup. Their company, Mesh Optical Technologies, has raised $50 million in Series A funding. Thrive Capital led the round.
The founders worked at SpaceX on optical communications systems that would keep thousands of Starlink internet satellites in constant communication. The new company aims to mass produce optical transceivers. These devices convert optical signals transmitted via fiber or laser into electrical signals for computers.
According to company executives, the limitations of the existing optical transceiver market became clear during the development of a new generation of satellites that require high computing power, which prompted them to create a new solution.
Optical transceivers play a critical role, especially in data centers built for training and running large artificial intelligence models. They allow multiple GPUs to work in parallel and in coordination. AOI, a US-based company, won a $4 billion contract last year to supply components for Amazon Web Services (AWS) data centers.
Mesh Optical Technologies CEO Brashears said that the number of transceivers used in large GPU clusters is much higher than expected: “If someone is talking about a million-GPU cluster, you have to multiply that by four to five times to calculate the number of transceivers there.”
The company plans to reach a production capacity of 1,000 units per day by the end of the year. The goal is to start the certification process for large-scale orders in 2027-2028.
Currently, the optical transceiver market is dominated by Chinese companies. Mesh believes that building its supply chain outside of this country will give it a strategic advantage. The founders and investors see this as a preventive measure against future national security risks.