Kopyalanmış IMEI kodlarla 1,6 milyon dəfə şəbəkəyə qoşulma cəhdi olub
AZCON Holding  şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC Azərbaycana gətirilən mobil cihazların saxta IMEI kodlarla qeydiyyatdan keçirilməsinə qarşı mübarizə tədbirlərini davam etdirir.
Görülən tədbirlər çərçivəsində bu günədək kopyalanmış 77 614 IMEI koda “klon” statusu verilərək blok edilib. Araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, kopyalanmış IMEI kodlarla bu günə qədər 1 613 177 dəfə Azərbaycanın mobil rabitə məkanında şəbəkəyə qoşulma cəhdi olub. Bütün cəhdlərin qarşısı “AzInTelecom”a məxsus Mobil Cihazların Qeydiyyat Sistemi (MCQS) tərəfindən aşkar edilərək alınıb.
Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Mobil cihazların qeydiyyatının aparılması Qaydası”na əsasən, xaricdən Azərbaycana gətirilən mobil cihazların ölkə telekommunikasiya şəbəkəsində istifadə olunması üçün onların IMEI kodları 30 gün ərzində qeydiyyatdan keçirilməlidir. Qeydiyyat prosesini onlayn şəkildə mygov portalında və ya fiziki formada poçt məntəqələrində həyata keçirmək mümkündür.
Mobil cihazların saxta IMEI kodlarla qeydiyyatdan keçirilməsinə qarşı mübarizə həm abonentlərin hüquqlarının qorunmasına, həm də mobil rabitə bazarında şəffaflığın təmin olunmasına xidmət edir. “AzInTelecom” MMC vətəndaşlara mobil telefon almamışdan əvvəl cihazın qutusu üzərində qeyd edilən İMEİ nömrəsini mygov portalında yoxlamağı və etibarlı satış məntəqələrinə üstünlük verməyi tövsiyə edir.

25 August 2026 10:27
“AzInTelecom” LLC, one of the AZCON Holding companies, continues to combat the registration of mobile devices imported to Azerbaijan with fake IMEI codes.
As part of the measures taken, 77,614 copied IMEI codes have been given “clone” status and blocked to date. As a result of the investigation, it was found that 1,613,177 attempts have been made to connect to the network in the mobile communications space of Azerbaijan with copied IMEI codes to date. All attempts have been detected and blocked by the Mobile Device Registration System (MCQS) owned by “AzInTelecom”.
According to the “Regulations on the Registration of Mobile Devices” approved by the decision of the Cabinet of Ministers, in order for mobile devices imported to Azerbaijan from abroad to be used in the country's telecommunications network, their IMEI codes must be registered within 30 days. The registration process can be carried out online on the mygov portal or in person at post offices.
The fight against the registration of mobile devices with fake IMEI codes serves both to protect the rights of subscribers and to ensure transparency in the mobile communications market. “AzInTelecom” LLC recommends that citizens check the IMEI number indicated on the device box on the mygov portal before purchasing a mobile phone and give preference to trusted points of sale.