Milli Məclisin Hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu, eləcə də Əmək və sosial siyasət komitələrinin birgə iclasında kraudfandinq fəaliyyəti və valyuta əməliyyatları ilə bağlı inzibati məsuliyyət tədbirlərini nəzərdə tutan qanun layihəsi müzakirə olunub.
Layihəyə əsasən, kraudfandinq platformalarının operatorları qanunvericiliklə tələb olunan məlumatları açıqlamadıqda və ya dərc etmədikdə vəzifəli şəxslər 1500-2000 manat, hüquqi şəxslər isə 3000-4000 manat məbləğində cərimələnəcəklər.
Həmçinin fəaliyyət hesabatlarının Mərkəzi Banka təqdim edilməsindən yayınma, təhrif olunmuş məlumatların verilməsi və ya hesabatların gecikdirilməsi hallarında vəzifəli şəxslər üçün 1000-1500 manat, hüquqi şəxslər üçün isə 2000-3000 manat cərimə nəzərdə tutulur.
Platformanın idarə olunması ilə bağlı sənədlərin və məlumatların saxlanılması qaydalarının pozulmasına görə vəzifəli şəxslər 500-600 manat, hüquqi şəxslər isə 1000-1500 manat məbləğində cərimə ödəyəcəklər.
Bundan əlavə, kraudfandinq sahəsində pul vəsaitlərinin idarə olunması qaydalarının pozulmasına görə vəzifəli şəxslər 2000-3000 manat, hüquqi şəxslər isə 6000-7000 manat məbləğində cərimələnəcəklər. Kampaniyaların keçirilməsi qaydalarının pozulması isə vəzifəli şəxslər üçün 2000-3000 manat, hüquqi şəxslər üçün 4000-5000 manat cərimə ilə nəticələnəcək.
Qanun layihəsində valyuta tənzimi ilə bağlı tələblərin pozulmasına görə də yeni sanksiyalar yer alıb. Xaricə köçürmələr zamanı tələb olunan sənədlərin vaxtında təqdim edilməməsi və ya xaricdən geri qaytarılmalı vəsaitlərin müəyyən olunmuş müddətdə ölkəyə gətirilməməsi hallarında fiziki, vəzifəli və hüquqi şəxslər valyuta vəsaitinin məbləğindən asılı olaraq faizlə hesablanan cərimələrlə üzləşəcəklər.

New fines are being set for crowdfunding platforms
A draft law providing for administrative liability measures related to crowdfunding activities and currency transactions was discussed at a joint meeting of the Milli Majlis committees on Legal Policy and State Building, as well as Labor and Social Policy.
According to the draft, if operators of crowdfunding platforms do not disclose or publish the information required by law, officials will be fined 1,500-2,000 manats, and legal entities - 3,000-4,000 manats.
Also, in cases of evasion from submitting activity reports to the Central Bank, providing distorted information, or delaying reports, officials will be fined 1,000-1,500 manats, and legal entities - 2,000-3,000 manats.
For violation of the rules for storing documents and information related to platform management, officials will pay a fine of 500-600 manats, and legal entities - 1,000-1,500 manats.
In addition, officials will be fined 2,000-3,000 manats for violating the rules for managing funds in the field of crowdfunding, and legal entities - 6,000-7,000 manats. Violation of the rules for conducting campaigns will result in a fine of 2,000-3,000 manats for officials and 4,000-5,000 manats for legal entities.
The draft law also includes new sanctions for violating currency regulation requirements. In cases of failure to submit the required documents on time during transfers abroad or failure to bring funds to the country within the specified period, individuals, officials and legal entities will face fines calculated with interest, depending on the amount of foreign currency funds.