Meta şirkəti əməkdaşların fəaliyyətini izləmək və əldə olunan məlumatlardan süni intellekt modellərinin təlimində istifadə etmək məqsədilə tətbiq etdiyi proqramı müvəqqəti dayandırıb. Bu qərar şirkət daxilində baş verən məlumat sızmasından sonra qəbul edilib.
Məlumata görə, işçilərin şəxsi yazışmaları, danışıq mətnlərinin transkriptləri və performans göstəriciləri şirkət daxilində əlçatan olub. Hadisənin miqyası açıqlanmasa da, Meta məlumat sızmasını təsdiqləyərək araşdırmalara başladığını bildirib.
Qeyd edək ki, bu ilin aprel ayında Reuters agentliyi Meta-nın ABŞ-də çalışan əməkdaşların kompüterlərinə Model Capability Initiative (MCI) adlı korporativ proqram quraşdırdığını yazmışdı. Sistem siçan hərəkətlərini, klaviatura düymələrinin istifadəsini izləyir, həmçinin ekran görüntüləri toplayırdı. Şirkət həmin məlumatların süni intellekt sistemlərinin insan-kompüter qarşılıqlı əlaqəsini daha yaxşı öyrənməsi üçün istifadə olunduğunu açıqlamışdı.
Meta daha əvvəl bildirmişdi ki, toplanan məlumatlar işçilərin fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi üçün istifadə edilməyəcək və həssas məlumatların qorunması üçün xüsusi təhlükəsizlik tədbirləri görüləcək. Lakin proqram xüsusilə şirkətdə aparılan geniş ixtisarlar fonunda əməkdaşların narazılığına səbəb olmuşdu. ABŞ və Böyük Britaniyadakı ofislərdə sistemə qarşı etiraz kampaniyaları təşkil edilmiş, imza toplama aksiyaları keçirilmişdi.
Business Insider nəşrinin yaydığı son məlumata əsasən, daxili məlumat sızmasından sonra Meta proqramın fəaliyyətini dayandırıb və insidentin səbəblərini araşdırır.

Meta has temporarily suspended a program it used to track employees' activities and use the data to train artificial intelligence models. The decision comes after a data breach within the company.
According to the report, employees' private messages, transcripts of conversations, and performance metrics were made available to the company. Although the extent of the breach was not disclosed, Meta confirmed the data breach and said it was investigating.
In April of this year, Reuters reported that Meta had installed a corporate program called Model Capability Initiative (MCI) on the computers of employees in the United States. The system tracked mouse movements, keyboard keystrokes, and collected screenshots. The company said the data was used to help artificial intelligence systems better learn about human-computer interaction.
Meta had previously said that the data collected would not be used to evaluate employee performance and that special security measures would be taken to protect sensitive data. However, the program has caused dissatisfaction among employees, especially against the backdrop of extensive layoffs at the company. Protest campaigns and signature drives were held in offices in the US and UK against the system.
According to the latest information published by Business Insider, Meta has suspended the program after an internal data leak and is investigating the causes of the incident.