LinkedIn CEO-su: Süni intellektlə yazılan postlara tələbat gözləniləndən azdır
LinkedIn-in baş direktoru Ryan Roslanski bildirib ki, süni intellektin (Sİ) istifadəçilərin postlarını yaxşılaşdırmaq üçün təqdim etdiyi təkliflər gözlənildiyi qədər populyar olmayıb. O, bunun səbəbini LinkedIn-in istifadəçilər tərəfindən “rəqəmsal rezyume” kimi qəbul olunması və süni intellektlə yaradılmış mətnlərin karyeraya mənfi təsir göstərmək riskindən qorxmaları ilə izah edib.
Roslanski Bloomberg-ə verdiyi müsahibədə deyib: “Əgər siz TikTok və ya X platformasında tənqid olunursunuzsa, bu başqa məsələdir. Lakin LinkedIn-də tənqid olunmaq sizin iqtisadi imkanlarınıza ciddi təsir göstərə bilər.”
Buna baxmayaraq, süni intellektə maraq artmaqdadır. LinkedIn CEO-su bildirib ki, keçən il ərzində süni intellekt bacarıqları tələb edən iş yerlərinin sayı altı dəfə artıb, eyni zamanda istifadəçilər profilinə bu bacarıqları əlavə etmə sayında 20 dəfəyə qədər artım müşahidə olunub.
Ryan Roslanski özü də Microsoft-un baş direktoru Satya Nadella ilə yazışmalarında süni intellektdən istifadə edir və deyir: “E-poçt göndərmədən əvvəl həmişə Copilot düyməsini sıxıram ki, səsim Satya kimi ağıllı səslənsin.”
Qeyd edək ki, 2023-cü ildə LinkedIn GPT-4 və GPT-3.5 əsasında yaradılan generativ süni intellekt funksiyalarını təqdim etmiş, istifadəçilərə rezyumelərini yaratmaq və iş elanları hazırlamaq imkanı vermişdi. 2024-cü ildə isə bu imkanlar genişləndirilib və istifadəçilər indi rezyumelərini redaktə edə və süni intellekt köməkçisindən məsləhət ala bilirlər.

LinkedIn CEO: demand for AI-generated post suggestions is lower than expected
LinkedIn CEO Ryan Roslanski stated that AI-generated suggestions to improve users' posts have not become as popular as anticipated. He explained this is because LinkedIn is seen by users as a "digital resume," and many are afraid that posts obviously created by AI could negatively impact their careers.
In an interview with Bloomberg, Roslanski said, "If you get called out on TikTok or X, that's one thing. But getting called out on LinkedIn can seriously affect your economic opportunities."
Despite this, interest in AI is growing. The LinkedIn CEO noted that over the past year, job openings requiring AI skills have increased sixfold, and the number of users adding these skills to their profiles has grown by twenty times.
Roslanski also shared that he personally uses AI when communicating with Microsoft CEO Satya Nadella: "Before I send him an email, I always hit the Copilot button to make sure I sound Satya-smart."
It is worth noting that in 2023, LinkedIn introduced generative AI features based on GPT-4 and GPT-3.5 to help users create resumes and job postings. In 2024, these capabilities were expanded, allowing users to edit their resumes and receive advice from the AI assistant.