LinkedIn: İşə qəbul 20% azalıb səbəb süni intellekt deyil
LinkedIn şirkətinin baş hüquq və qlobal əlaqələr direktoru Bleyk Lovit bildirib ki, 2022-ci ildən bu yana işə qəbul təxminən 20% azalıb.
O qeyd edib ki, şirkətin geniş məlumat bazasına əsaslanan analizlərə görə, hazırda süni intellektin əmək bazarına birbaşa təsiri müşahidə olunmur. Xüsusilə müştəri dəstəyi, marketinq və inzibati sahələrdə gözlənilən dəyişikliklər hələ özünü göstərməyib.
Şirkət nümayəndəsinin sözlərinə görə, işə qəbulun azalmasının əsas səbəbi faiz dərəcələrinin artması ilə bağlıdır. Həmçinin vurğulanıb ki, bu azalma həm gənclər, həm də daha təcrübəli işçilər arasında oxşar səviyyədə baş verir.
Bununla belə, gələcəkdə vəziyyətin dəyişə biləcəyi istisna olunmur. Bildirilib ki, son illərdə işlər üçün tələb olunan bacarıqlar artıq 25% dəyişib və bu göstəricinin 2030-cu ilə qədər 70%-ə çatacağı gözlənilir.
Mütəxəssislərin fikrincə, süni intellekt yaxın illərdə iş yerlərinin sayından daha çox, işlərin məzmununa və tələb olunan bacarıqlara təsir edəcək.

LinkedIn: Hiring down 20%, not due to artificial intelligence
LinkedIn's chief legal and global communications officer, Blake Lovit, said that hiring has declined by about 20% since 2022.
He noted that, according to the company's extensive database of analyses, there is currently no direct impact of artificial intelligence on the labor market. In particular, the expected changes in customer support, marketing and administrative areas have not yet manifested themselves.
According to the company representative, the main reason for the decline in hiring is the increase in interest rates. It was also emphasized that this decline occurs at a similar level among both young and more experienced workers.
However, it is not excluded that the situation may change in the future. It was noted that in recent years, the skills required for jobs have already changed by 25%, and this indicator is expected to reach 70% by 2030.
According to experts, artificial intelligence will affect the content of jobs and the required skills more than the number of jobs in the coming years.