Lotus elektrik avtomobillərini doldura bilən ultra sürətli şarj stansiyalarını elan edib
Lotus telefonlar kimi elektrikli avtomobilləri doldura bilən ultra sürətli şarj stansiyalarını təqdim edib.
Lotus şirkəti elektrik avtomobilləri üçün yeni nəsil şarj cihazlarını elan edib. Bu doldurma stansiyaları gələn il bütün dünyada istifadəyə veriləcək. 450 kVt gücündə ultra sürətli enerji doldurma texnologiyası şarj stansiyaları və ev istifadəçiləri üçün nəzərdə tutulub. Doldurma sistemləri eyni vaxtda dörd avtomobili doldurmaq qabiliyyəti ilə seçilir.
Lotusun yeni nəsil doldurma stansiyaları performans və təhlükəsizlik standartlarına xələl gətirmədən, maye soyutma sisteminin inteqrasiyası ilə ultra yüksək doldurma sürəti təklif edir. Lotus-a görə bu doldurma stansiyaları ilə doldurulmuş Lotus Eletre R modeli cəmi 5 dəqiqəlik şarjla təxminən 140 kilometr məsafə qət edə biləcək. 350 kVt tutumlu modul cəmi 20 dəqiqə ərzində 20 faizdən 80 faizə qədər enerji doldurmağı təmin edəcək.
Açıqlamalara görə bu doldurma stansiyaları müxtəlif mühitlərə uyğunlaşdırılıb. Ev istifadəçiləri üçün divar şarj cihazı seçimi təklif edilərkən, magistral istirahət obyektlərində kabin tipli modellərə üstünlük veriləcək. Şəhər mərkəzlərindəki stansiyalar eyni anda dörd avtomobili doldura bilən limanlardan istifadə edəcək.
Lotusun ilkin olaraq Çində istifadəyə veriləcək yeni nəsil şarj stansiyaları gələn il ərzində Avropanın böyük bir hissəsinə və Yaxın Şərq ölkələrinə yayılacaq.

29 November 2023 15:29
Lotus has announced a new generation of chargers for electric cars. These charging stations will be available worldwide next year. The 450 kW ultra-fast charging technology is designed for charging stations and home users. Charging systems are distinguished by the ability to charge four cars at the same time.
Lotus' next-generation charging stations offer ultra-high charging speeds with the integration of a liquid cooling system, without compromising performance and safety standards. According to Lotus, the Lotus Eletre R model filled with these charging stations will be able to travel approximately 140 kilometers in just 5 minutes of charging. The 350 kW module will charge from 20 percent to 80 percent in just 20 minutes.
According to Lotus, these charging stations are adapted to different environments. While a wall charger option is offered for home users, cab-type models will be preferred in highway recreation facilities. Stations in city centers will use ports that can charge up to four cars at a time.
Lotus' next-generation charging stations, which will initially be launched in China, will be rolled out to much of Europe and the Middle East over the next year.