Lovable 1 ildə 8 milyon istifadəçiyə çatıb
Süni intellekt dəstəkli kodlama platformu Lovable, yalnız bir il ərzində proqram təminatı sahəsinin ən sürətlə böyüyən startaplarından birinə çevrilib. Platformanın CEO-su Anton Osika Lissabonda keçirilən Web Summit tədbirində bildirib ki, Lovable hər gün 100 mindən çox yeni məhsulun hazırlanmasına xidmət edir və platformanın istifadəçi sayı artıq təxminən 8 milyona çatıb.
Lovable bu ilin iyul ayında 2,3 milyon aktiv istifadəçiyə malik idi və cəmi 4 ay ərzində istifadəçi bazasını dörd dəfə böyüdüb. Həmin ay girişim Accel rəhbərliyindəki Seri A turunu tamamlayaraq 200 milyon dollar yatırım alıb və 1,8 milyard dollar dəyərə çataraq unicorn statusu əldə edib.
CEO Osika həmçinin qeyd edib ki, şirkətin net gəlir tutma göstəricisi 100%-dən yuxarıdır, istifadəçilər zamanla platformada daha çox xərcləmə edirlər. Lovable-ın əməkdaş sayı artıq 100-ü keçib və San Fransiskodan təcrübəli rəhbərlər komandaya qoşulur.
Rəqabətə gəldikdə, OpenAI və Anthropic kimi nəhənglərin öz kodlama alətlərini təqdim etməsi Lovable üçün çağırış olsa da, Osika bunu təhlükə kimi görmür:
“Əgər bu texnologiyalar insan yaradıcılığını və məhsuldarlığını artırırsa, kim edirsə etsin, bunu qeyd etmək lazımdır.”
Lovable-ın missiyası “son proqramı yaratmaq” olaraq təyin olunub; platforma istifadəçilərə məhsul inkişafının bütün mərhələlərini — istifadəçi anlayışından xüsusiyyətlərin yayımlanmasına qədər — tək bir sadə interfeysdə təqdim etməyi hədəfləyir.

Lovable reached 8 million users in 1 year
Lovable, an AI-powered coding platform, has become one of the fastest-growing startups in the software industry in just a year. Lovable is helping to develop more than 100,000 new products every day and has nearly 8 million users, the platform’s CEO Anton Osika said at the Web Summit in Lisbon.
Lovable had 2.3 million active users in July of this year, quadrupling its user base in just four months. That same month, the startup closed a $200 million Series A round led by Accel, earning it unicorn status at a valuation of $1.8 billion.
CEO Osika also noted that the company’s net revenue retention rate is above 100%, with users spending more on the platform over time. Lovable now has over 100 employees, and experienced executives from San Francisco are joining the team.
When it comes to competition, while the introduction of coding tools by giants like OpenAI and Anthropic is a challenge for Lovable, Osika doesn’t see it as a threat:
“If these technologies enhance human creativity and productivity, whoever does it should be celebrated.”
Lovable’s mission is set to “create the ultimate software”; the platform aims to provide users with a single, simple interface for all stages of product development — from user concept to feature release.