Makron süni intellekt sahəsinə 112 Milyard Dollar investisiya edib
Fransa prezidenti Emmanuel Makron ölkədə keçirilən Süni İntellekt Sammiti çərçivəsində 109 milyard avroluq (təxminən 112 milyard dollar) süni intellekt sahəsinə investisiya qoyuluşu elan edib. Makron bu investisiyanın Fransanın ABŞ-ın "Stargate" layihəsinə cavab olaraq təqdim etdiyi investisiya olduğunu bildirib. ABŞ "Stargate" ilə 500 milyard dollar yatırım planlaşdırsa da, Fransa nüfusunun ABŞ-dan 5 dəfə kiçik olduğunu nəzərə alaraq, bu investisiya nisbət baxımından bərabərdir.
Bu investisiyalar əsasən yeni süni intellektlə bağlı məlumat mərkəzləri qurmağa yönələcək. Makron Mistral, Owkin və Wandercraft kimi Fransız süni intellekt şirkətlərinin ABŞ-a köçdüyünü qeyd edib və Avropanın bu sahədə hələ də rəqabətli olduğunu vurğulayıb. Mistral şirkətinin CEO-su Arthur Mensch də Parisdə yeni  süni intellekt mərkəzi qurmağı planlaşdırdıqlarını açıqlayıb.
Makron Fransanın çoxlu miqdarda təmiz enerji istehsal etdiyini, xüsusən nüvə enerjisindən istifadə etdiyini və bu səbəbdən xarici investisiyaların Fransaya cəlb edilməsi üçün ideal bir yer olduğunu bildirib. 2024-cü ildə Fransa qonşu ölkələrə 90TWh elektrik ixrac edib və bu elektrik investisiyaların cəlb edilməsi üçün istifadə ediləcək.

Macron Invests $112 Billion in the Artificial Intelligence Sector
French President Emmanuel Macron announced an investment of €109 billion (approximately $112 billion) in the artificial intelligence sector during the AI Summit held in France. Macron stated that this investment is France's response to the U.S. "Stargate" project. While the U.S. plans a $500 billion investment through "Stargate," Macron pointed out that, considering France's population is five times smaller than that of the U.S., the investment is proportionally equivalent.
The investments will primarily be directed towards the establishment of new AI-focused data centers. Macron also mentioned that French AI companies such as Mistral, Owkin, and Wandercraft have moved to the U.S., but emphasized that Europe remains competitive in the field. Mistral's CEO, Arthur Mensch, revealed plans to build a new AI center in Paris.
Macron highlighted that France produces a significant amount of clean energy, particularly from nuclear power, making it an ideal location to attract foreign investments. In 2024, France exported 90 TWh of electricity to neighboring countries, which will be used to support the attraction of investments.