Tesla ABŞ-ın Ostin şəhərində salonda operator olmadan robotaksi sınaqlarına start verib. Bu fonda şirkətin səhmləri illik maksimuma yaxınlaşıb.
TechCrunch-un yazdığına görə, 13 dekabr 2025-ci ildə sosial şəbəkələrdə boş salonlu Tesla Model Y avtomobilinin videosu paylaşılıb. Şirkətin rəhbəri İlon Mask robotaksi səfərlərinin operatorsuz rejimdə test edildiyini təsdiqləyib, lakin hələlik bu səfərlərin sərnişinlər üçün əlçatan olmadığını bildirib.
Reuters-in məlumatına əsasən, bu xəbərlərdən sonra Tesla-nın səhmləri 4,9% bahalaşaraq illik maksimum göstərici olan 488,54 dollara yaxınlaşıb. İnvestorlar və analitiklər hesab edirlər ki, şirkət sınaqları “qısa müddətdə başa çatdıraraq” operatorsuz robotaksi xidmətini işə sala bilər.
Tesla robotaksi sınaqlarına Ostində 2025-ci ilin iyun ayında başlayıb. Hazırda səfərlər zamanı təhlükəsizliyə nəzarət edən şirkət əməkdaşı avtomobildə olur. TechCrunch-un qeyd etdiyinə görə, şəhərdəki sınaq parkı təxminən 25–30 avtomobildən ibarətdir.
Şirkətin ABŞ Milli Yol Təhlükəsizliyi Administrasiyasına təqdim etdiyi hesabatlara əsasən, sınaqların başlanmasından bəri Tesla robotaksiləri azı yeddi dəfə yol-nəqliyyat hadisəsinə düşüb. Lakin bu qəzalarla bağlı ətraflı məlumat açıqlanmayıb.

Tesla has started testing a robotaxi without an operator in the cabin in Austin, USA. Against this background, the company's shares are approaching their annual maximum.
According to TechCrunch, on December 13, 2025, a video of a Tesla Model Y car with an empty cabin was shared on social networks. The head of the company, Elon Musk, confirmed that robotaxi trips are being tested in an operator-free mode, but said that these trips are not yet available to passengers.
According to Reuters, after these news, Tesla shares rose by 4.9%, approaching the annual maximum of $ 488.54. Investors and analysts believe that the company can complete the tests “in the near future” and launch an operator-free robotaxi service.
Tesla began testing robotaxi in Austin in June 2025. Currently, a company employee who monitors safety during trips is in the car. According to TechCrunch, the test fleet in the city consists of about 25-30 cars.
According to reports filed by the company with the US National Highway Traffic Safety Administration, Tesla robo-taxis have been involved in at least seven accidents since testing began, but details about those accidents have not been released.